Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-R I-PDP/423-46/P/108/07/WS/49954
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-R I-PDP/423-46/P/108/07/WS/49954
Data
2007.05.08



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
obrót papierami wartościowymi
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym powstaje w momencie wpływu środków pieniężnych w związku z umorzeniem na konto sprzedającego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) s t w i e r d z a m że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 06.01.2007r., który wpłynął w dniu 09.02.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych – jest prawidłowe.

W dniu 09.02.2007r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

  1. Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę w sprawie:

Wnioskodawca był w posiadaniu jednostek uczestnictwa ... Stabilnego Wzrostu Fundusz Inwestycyjny Otwarty zakupionych w kwietniu 2006r. W dniu 27 grudnia 2006r. Spółka złożyła do funduszu zlecenie umorzenia wszelkich posiadanych jednostek uczestnictwa. Zlecenie przyjęto, jednostki wyceniono i umorzono w dniu 28 grudnia 2006r., obliczono opłatę manipulacyjną. Umarzającemu należał się od funduszu inwestycyjnego zwrot środków pieniężnych w wysokości umorzonych i wycenionych 28 grudnia 2006r. jednostek uczestnictwa pomniejszonych o opłatę manipulacyjną. Wpływ środków na rachunek Umarzającego nastąpił 02 stycznia 2007r.

    2. Pytanie Wnioskodawcy:

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z pytaniem czy przychód z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym powstaje w momencie wpływu środków pieniężnych w związku z umorzeniem na konto sprzedającego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)?

    3. Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem Podatnika, przychód w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) powstaje w styczniu 2007r.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Kwestie dotyczące nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.).

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy o funduszach inwestycyjnych, towarzystwo prowadzi zapisy na jednostki uczestnictwa oraz niepubliczne certyfikaty inwestycyjne, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność maklerską. Osoby zapisujące się na jednostki uczestnictwa albo na certyfikaty inwestycyjne, stosownie do art. 26 ust. 2 tej ustawy, dokonują wpłat do funduszu inwestycyjnego i otrzymują pisemne potwierdzenie wpłat.

Z kolei na podstawie art. 82 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz inwestycyjny otwarty zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka będąc w posiadaniu jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym w dniu 27 grudnia 2006r. złożyła do funduszu zlecenie umorzenia wszelkich posiadanych jednostek uczestnictwa. Zlecenie przyjęto, jednostki wyceniono i umorzono w dniu 28 grudnia 2006r., obliczono opłatę manipulacyjną. Wpływ środków na rachunek Umarzającego nastąpił 02 stycznia 2007r.

Uwzględniając powyżej zacytowane przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny zaprezentowany przez Podatnika należy stwierdzić, iż płatność otrzymana od Funduszu Inwestycyjnego z tytułu zbycia (umorzenia) jednostek uczestnictwa w tym Funduszu stanowi dla Spółki przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w momencie jej otrzymania – jako otrzymane pieniądze. W przedmiotowym przypadku Spółka uzyskała przychód w momencie wpływu środków pieniężnych na swoje konto, tj. w styczniu 2007r.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy jest - prawidłowe.

Niniejsze postanowienie - na podstawie art. 143 § 2 pkt 1 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj