Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-669/06/BIK
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-669/06/BIK
Data
2007.01.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
szkolenie pracownicze
usługi organizowania wystaw, targów i kongresów


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem czy ma prawo odliczyć w całości podatek VAT wykazany na fakturze VAT z tytułu wykonania zlecenia w całości.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 20.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.10.2006r.) uzupełnionym w dniu 17.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kilka razy w roku zawiera umowy z podmiotami zewnętrznymi, mocą których podmioty te zobowiązują się do zorganizowania kilkudniowych konferencji oraz szkoleń. W trakcie szkoleń i konferencji odbywają się zajęcia dla poszczególnych działów Spółki (przede wszystkim dla działu sprzedaży). Materiały szkoleniowe zapewnia Spółka we własnym zakresie bądź korzysta z usług zewnętrznej firmy szkoleniowej.

W ramach usługi organizacji konferencji/szkolenia zleceniobiorca zobowiązuje się zapewnić np.:

- zakwaterowania w hotelu;

- zapewnienie miejsc parkingowych w hotelu;

- wyżywienie;

- transport z hotelu do miejsca, w którym organizowane jest szkolenie/konferencja;

- wynajem sali konferencyjnej;

- zorganizowanie w wynajętym lokalu uroczystej kolacji połączonej z dyskoteką oraz występem zespołu;

- zapewnienie serwisu fotograficznego;

- zapewnienie środków audiowizualnych dla celów szkoleniowych.

Do umowy o zorganizowanie konferencji/szkolenia każdorazowo dołączony jest szczegółowy aneks, zgodnie z którym wyszczególnione są kwotowo i rodzajowo powyższe zobowiązania usługobiorcy wraz z należnym wynagrodzeniem.

Po wykonaniu przez zleceniobiorcę usługi Spółka obciążana jest fakturą VAT z opisem “organizacja konferencji/szkolenia zgodnie z umową z dnia......” i łączną kwotą należną z tytułu zawartej umowy.

Zakres wskazanych szkoleń zasadniczo oparty jest na konieczności zapoznania kontrahentów Spółki z nowymi produktami, podnoszenia ich umiejętności serwisowych, a w konsekwencji zwiększenie wartości sprzedaży produktów.
Zatem wskazane wyżej szkolenia od strony merytorycznej (wykład, prezentacja, konferencja czy warsztaty) prowadzone są zawsze przez Spółkę (lub zewnętrzną firmę szkoleniową), natomiast całość organizacji takiego szkolenia (rezerwacja hotelu czy ośrodka, wynajem sal konferencyjnych, wyżywienie, dodatkowe atrakcje dla osób szkolonych, noclegi, przejazd itp.) organizowana jest przez podmiot zewnętrzny sprzedający kompleksową usługę w postaci organizacji konferencji/szkolenia.

Na mocy zawartej umowy pomiędzy Spółką i firmą zapewniająca organizację szkolenia, firma ta zobowiązana jest wyszczególnić całość wykonanych czynności wchodzących do przedmiotowej usługi. Załącznik taki stanowi potwierdzenie wykonanych prac, podlegający akceptacji Spółki pod ostateczną płatność. Prowadzone szkolenia/konferencje każdorazowo dokumentowane są co najmniej poprzez:

- program i materiały szkoleniowe;

- umowę lub zlecenie z podmiotem zapewniającym organizację szkolenia;

- fakturę VAT bez rozbicia na poszczególne składniki będące elementami świadczonej przez zleceniobiorcę usługi zorganizowania szkolenia/konferencji.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy ma prawo odliczyć w całości podatek VAT wykazany na fakturze VAT z tytułu wykonania zlecenia w całości.

Zdaniem Spółki ma Ona prawo pomniejszyć podatek należny o całość kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT z tytułu zakupu usługi organizacji szkolenia/konferencji bez konieczności ograniczania tego prawa o kwoty podatku VAT, które zgodnie z kosztorysem (gdyby były oddzielnie wykazywane na fakturze) nie podlegałyby odliczeniu przez Spółkę (np. VAT z tytułu zakupu usługi hotelowej).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, iż w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym. Wynika to z samego charakteru usługi, która składa się z różnych świadczeń, prowadzących jednak do jednego celu, jakim jest kompleksowa obsługa uczestników konferencji/szkolenia. Europejski Trybunał Sprawiedliwości niejednokrotnie wypowiadał się w podobnych sprawach. W wyroku w sprawie C-349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania) ETS wskazał, że zgodnie z artykułem 2(1) VI Dyrektywy (obecnie z artykułem 2(1) Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28.11.2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej), co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednocześnie jednak, w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zdaniem Trybunału z pojedynczą usługą w sensie ekonomicznym mamy do czynienia zwłaszcza wtedy, gdy jeden lub więcej elementów uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze. Usługa ma natomiast charakter usługi pomocniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, a jedynie prowadzi do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. W przypadku świadczeń złożonych o zasadach opodatkowania usług pomocniczych decyduje zawsze charakter usługi zasadniczej. W przedmiotowym przypadku za usługę zasadniczą należy tu uznać organizację konferencji/szkolenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie jest w posiadaniu opinii z Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 17.02.2005r. nr OK – 5672/KU – 1123/2005, zgodnie z którą usługi polegające na organizacji konferencji naukowej obejmujące transport, zakwaterowanie, wyżywienie, transfery, wycieczkę, uczestnictwo w konferencji, ubezpieczenie, obsługę itp., mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.30.11 – 00.00 “usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez” zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), które stosuje się dla celów podatku od towarów i usług, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r. (§ 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) /Dz.U. Nr 245, poz. 1780/). Z kolei w uzupełnieniu do wniosku Spółka stwierdza, że jej kontrahenci świadcząc na jej rzecz usługi organizacji szkoleń/konferencji generalnie klasyfikują je w grupowaniu PKWiU 74.84.15 “usługi organizowania wystaw, targów i kongresów”. Należy zatem zauważyć, że w obu przypadkach usługa organizacji szkolenia/konferencji, na którą składa się szereg elementów, określona jest jako jedna, kompleksowa usługa.

Co do możliwości odliczenia przez Spółkę podatku naliczonego wynikającego z powyższej faktury zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty oraz zwrotu podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Postanowieniem nr 1472/ROP1/423 – 349/06/RM z dnia 08.01.2007r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał, że wydatki na zakup przedmiotowej usługi organizacji szkolenia/konferencji, stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W związku z powyższym Spółka ma prawo odliczyć w całości podatek naliczony wykazany na fakturze z tytułu zakupu usługi organizacji szkolenia/konferencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj