Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P3-415-9/07
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P3-415-9/07
Data
2007.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przychód z działalności gospodarczej
samozatrudnienie
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19.01.2007r. (uzupełnionym dnia 09.02.2007r.) zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,w którym przedstawił Pan następujący stan prawny:

Jest Pan przedsiębiorcą figurującym w ewidencji działalności prowadzonej przez Prezydenta Miasta. Wg dołączonego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej określono przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej wg PKW:
- 60.21.A transport pasażerski miejski
- 60.24.C wynajem samochodów ciężarowych z kierowcą
- 60.21.B transport pasażerski międzynarodowy
- 60.24.A transport drogowy towarów pojazdami specjalistycznymi
- 60.24.B transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi
- 63.40.C działalność pozostałych agencji transportowych.

Przedmiot działalności przed zmianą określono jako:
- 60.24.A transport drogowy towarów pojazdami specjalistycznymi
- 74.50.B działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na rzecz jednego podmiotu.

Na podstawie umowy z dnia 29.12.2006r. świadczy Pan usługi na rzecz przewoźnika – ...... – związane z transportem drogowym polegające na kierowaniu pojazdami przewoźnika oraz wykonywaniu usług z tym związanych np. załatwianie formalności przewozowych, reprezentowanie przewoźnika. Otrzymuje Pan różną ilość zleceń w każdym okresie rozliczeniowym. Szczegółowe kwestie związane z rozliczeniami reguluje ww. umowa. W przypadku nie otrzymania zlecenia od firmy lub od innej ponosi Pan ryzyko prowadzenia działalności, gdyż nie uzyskuje dochodów, a ponosi koszty jej prowadzenia. Nie wykonuje Pan również zleconych czynności w miejscu i czasie, ani też pod kierownictwem dających zlecenie. Działalność może Pan wykonywać osobiście lub udzielając dalszego zlecenia.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy przychód uzyskiwany przez Pana z tytułu świadczenia na rzecz przewoźnika usług związanych z transportem drogowym jest przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej formując własne stanowisko w sprawie, iż świadczone usługi stanowią przychód z działalności gospodarczej z uwagi na fakt, że przesłanki ujemne wynikające z art. 5b ww ustawy nie zostały przez Pana spełnione.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednakże nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. zawarte w art. 5b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, określają trzy warunki, których łączne spełnienie pozbawi samozatrudnionego statusu przedsiębiorcy.

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Odnośnie pierwszej przesłanki tj. odpowiedzialności wobec osób trzecich, z zapisów umowy wynika, że to zleceniodawca jest odpowiedzialny na ogólnych zasadach prawa zobowiązań wobec osób trzecich za rezultat własnych działań (np. zatrudnienie podwykonawcy, wybór własnego narzędzia do wykonania usługi, podejmowanie wszelkich dodatkowych czynności niezbędnych do całkowitego wykonania usługi itp.). Pan jest materialnie odpowiedzialny jedynie wobec zleceniodawcy za przekazane pojazdy i ich wyposażenie, dokumenty i karty paliwowe a także ponosi Pan pełną odpowiedzialność odszkodowawczą wobec zleceniodawcy za nieprawidłowe wykonanie umowy. Tak też nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za samą usługę transportową.

Co do drugiej przesłanki - kierownictwa ze strony zlecającego – to na podstawie umowy stwierdzono, że ma Pan swobodę co do wyboru trasy oraz czasu jazdy i odpoczynku a zleceniodawca wskazuje Panu jedynie miejsce przeznaczenia towaru. Zleceniodawca nie ingeruje ponadto w sposób wykonania usługi przez Pana oraz w wybór osób, którym powierza Pan wykonanie świadczeń, a tylko w przypadku osób które miałyby kierować pojazdami zleceniodawcy jest Pan zobowiązany do przestawienia mu imiennej listy do zatwierdzenia.

Jeśli chodzi o ostatnią przesłankę, to ponoszenie przez Pana ryzyka gospodarczego związanego z działalnością gospodarczą wiąże się z faktem, iż nie ma Pan wpływu na ilość otrzymywanych od zleceniodawcy zleceń od której to właśnie uzależniona jest wysokość uzyskanego przez Pana przychodu.

Wobec powyższych ustaleń w ocenie tut. organu nie zostały spełnione łącznie trzy warunki wymienione w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą. Tak też stanowisko Pana wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj