Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USX/443-26/07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USX/443-26/07
Data
2007.05.17


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
remonty
roboty budowlane


Pytanie podatnika
w sprawie stawek podatku od towarów i usług właściwych dla usług polegających na:
- remoncie budynku sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1130- „budynki zbiorowego zamieszkania”,
- remoncie budynku sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1274- „pozostałe budynki niemieszkalne”.
Tożsamy z
148870, 132757


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.04.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego podziela pogląd Wnioskodawcy w sprawie stawek podatku od towarów i usług właściwych dla usług polegających na:
- remoncie budynku sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1130- „budynki zbiorowego zamieszkania”,
- remoncie budynku sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1274- „pozostałe budynki niemieszkalne”.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca ogłosił przetarg na roboty budowlane obejmujące:
1) remont budynku - zwanego głównym, w którym mieszczą się biura i internat dla wychowanków zakładu, polegający na wymianie instalacji centralnego ogrzewania. Strona zaklasyfikowała obiekt wg PKOB do grupowania 1130 - „budynki zbiorowego zamieszkania”;
2) remont budynku szkoły polegający na dociepleniu budynku i stropodachu. Strona zaklasyfikowała obiekt wg PKOB do grupowania 1274 -”pozostałe budynki niemieszkalne”.

Zdaniem Wnioskodawcy:
- roboty budowlane związane z remontem budynku głównego powinny być opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług, na podstawie przepisów rozporządzenia z dnia 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150),
- roboty budowlane związane z remontem szkoły podlegają opodatkowaniu wg 22% stawki podatku podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podziela pogląd Wnioskodawcy.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 20 tego załącznika wymieniono „Budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”.

Z kolei, w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy tut. Organ potwierdza, że remont budynku sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1130 „Budynki zbiorowego zamieszkania”, polegający na wymianie instalacji centralnego ogrzewania, opodatkowany jest wg 7%-owej stawki podatku od towarów i usług.

Natomiast remont budynku szkoły, sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 1274 -” pozostałe budynki niemieszkalne”, polegający na dociepleniu budynku i stropodachu, stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222, w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj