Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/415-47/06
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-47/06
Data
2007.01.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy zobowiązania wobec ZUS zapłacone za lata ubiegłe oraz podatek od nieruchomości będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich fizycznej zapłaty ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.12.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 11.12.2006 r. (data wpływu 14.12.2006 r.) zwrócił się Pano udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w 2006 r. zaległych składek ZUS od wynagrodzeń pracowników za lata 2003 – 2005 oraz spłaty zaległego podatku od nieruchomości.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od 2006 r podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W 2006 r. spłacał Pan zaległości dotyczące składek ZUS od wynagrodzeń pracowników za lata 2003 – 2005 oraz zaległy podatek od nieruchomości. Wątpliwość wnioskodawcy budzi możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu w 2006 r wydatków poniesionych na spłatę powyższych zaległości za lata ubiegłe w związku ze zmianą od 2006r. prowadzonej dokumentacji księgowej (obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych).
We wniosku oświadcza Pan, iż wydatki te nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w latach ubiegłych i wyraża opinię, że skoro wydatki te faktycznie zostały poniesione w 2006 r. i nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w okresach, których dotyczą, ma prawo zaliczenia ich do kosztów tego roku.

W wyniku przeprowadzonej analizy wniosku tut. Organ stwierdził:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Językowa wykładnia pojęcia „poniesiony” wskazuje na czas dokonany. A zatem chodzi tu o taki stan, w którym nastąpiło obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale w znaczeniu realnym, np. poniesiono wydatek. Przepis art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, ustanawia w tym zakresie regułę ogólną.

Przepisy w/w ustawy zawierają szczególną regulację dotyczącą przedsiębiorców. Stanowią mianowicie, w art. 22 ust. 5, że u tych, którzy prowadzą księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objęte tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Jak z powyższego wynika, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów określonego wydatku wymaga łącznego spełnienia dwóch podstawowych przesłanek, które zakładają, że:
-wydatek musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu,
-wydatek ten nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami.
Dla prawidłowej interpretacji w/w przepisu należy dodatkowo wziąć pod uwagę aspekt, że koszty podatkowe ponoszone przez podmioty gospodarcze, podlegają podziałowi, w/g kryterium bezpośredniego lub pośredniego związku przyczynowo – skutkowego między wydatkiema przychodem.

Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga przedsiębiorca. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. W przypadku kosztów pośrednich, do których należy zaliczyć podatek od nieruchomości i składki ZUS, uzasadnienie ma zaliczanie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich faktycznego poniesienia.
Tak więc w stosunku do tego rodzaju kosztów, które pozostają w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpatrywać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia.

Odnośnie przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w 2006r. zaległych składek ZUS od wynagrodzeń pracowników za lata 2003 – 2005 oraz spłaty zaległego podatku od nieruchomości (z wyłączeniem zapłaconych odsetek – art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych), należy stwierdzić, że wydatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.

W związku z powyższym wyrażone we wniosku stanowisko Pana w sprawie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj