Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDA/415-4/PE/07
z 18 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDA/415-4/PE/07
Data
2007.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
dzieci i młodzież
firma
podatek dochodowy od osób fizycznych
powstanie obowiązku podatkowego
przychód
sprzedaż rzeczy
środek trwały
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów. Działalność gospodarczą prowadzi w budynku, który wraz z gruntem stanowił własność małżeńską. Po śmierci męża w roku 2005 w wyniku sądowego stwierdzenia nabycia spadku, współwłaścicielami zostali syn i córka. Ze względu na podeszły wiek Strona chce przekazać w drodze darowizny firmę wraz ze wspomnianą nieruchomością na rzecz syna. Syn nie będzie przejmował jej zobowiązań. Czy darowizna ta będzie zwolniona z podatku dochodowego ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r .Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.03.2007r. (data wpływu: 07.03.2007r.) dotyczącego udzielenia pisemnej informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych darowizny firmy wraz z nieruchomością, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 03.03.2007r. (data wpływu: 07.03.2007r.) zwróciła się Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych darowizny firmy wraz z nieruchomością i gruntem, przekazanej na rzecz syna.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów. Działalność gospodarczą prowadzi w budynku, który wraz z gruntem stanowił własność małżeńską. Po śmierci męża w roku 2005 w wyniku sądowego stwierdzenia nabycia spadku, współwłaścicielami zostali syn i córka. Ze względu na podeszły wiek Strona chce przekazać w drodze darowizny firmę wraz ze wspomnianą nieruchomością na rzecz syna. Syn nie będzie przejmował jej zobowiązań.

Pytanie podatnika:
Na tle opisanego stanu faktycznego Strona formułuje pytanie: Czy darowizna ta będzie zwolniona z podatku dochodowego ?

Stanowisko podatnika:
Podatniczka uważa, że darowizna podlegająca podatkowi od spadków i darowizn jest zwolniona z podatku dochodowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:

Do opisanego stanu fatycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 10 ust.1 pkt 3, art. 14 ust.1 i ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Art. 10 ust.1 pkt 3 stanowi, iż źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z treścią art. 14 ust.1 za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art.22d ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art.22g nie przekracza 1.500zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust.2c;

Z literalnego brzmienia cytowanych przepisów wynika, że do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi w skutek zbycia o charakterze odpłatnym.
Reasumując jeżeli Podatniczka przekaże swojemu synowi w formie darowizny firmę wraz ze wspomnianą nieruchomością nie spowoduje to powstania przychodu z działalności gospodarczej.

Zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U z 2004r. Nr 142, poz. 1.514 ze zm.), a nie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążącą dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia -art 14b§1 i §2 Ordynacji podatkowej.
Na postanowienie stronie służy zgodnie z art 236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj