Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim
1429/PD/415-1/07/AB
z 9 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1429/PD/415-1/07/AB
Data
2007.05.09



Autor
Urząd Skarbowy w Sokołowie Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pracownik
ryczałty
samochód osobowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przyznane pracownikom socjalnym ryczałty samochodowe korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisów art. 14a § 1, 3 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia 14.02.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim uznaje stanowisko wnioskodawcy, że ryczałty samochodowe przyznane pracownikom socjalnym za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych – za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 14.02.2007 r., Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów przejazdów w formie ryczałtu samochodowego dla pracowników socjalnych wykonujących czynności zawodowe. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w związku z brakiem samochodów służbowych, zawarł z pracownikami umowy o używanie prywatnych pojazdów do celów służbowych. Zwrot kosztów za jazdy lokalne dokonywany jest pracownikom w formie miesięcznego ryczałtu, wynikającego z przemnożenia miesięcznego limitu kilometrów i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu, określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 października 2004 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy.

Wnioskodawca podaje, że zgodnie z art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, 593 z późn. zm.) pracownikowi socjalnemu przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsca wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

Zdaniem wnioskadawcy, przyznane pracownikom socjalnym ryczałty samochodowe nie powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i obowiązujący stan prawny w dacie wniesienia wniosku, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Nadmienia się przy tym, że o tym, jakie dane powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu, stanowi art. 23 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższego wynika więc, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy jest wolny od podatku, jeżeli samochód jest wykorzystywany w jazdach lokalnych, a obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

W przypadku pracowników socjalnych taką ustawą jest ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.). W myśl art. 121 ust. 3c tej ustawy, pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego do pracodawcy.

Zatem, mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zwrot kosztów przejazdów w formie ryczałtu samochodowego dla pracowników socjalnych, z tytułu używania przez nich własnych pojazdów samochodowych do wykonywania czynności zawodowych, jest zwolniony z podatku dochodowego stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 23b ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na powyższe, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskadawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokołowie Podlaskim, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj