Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-57/07/RL/01
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-57/07/RL/01
Data
2007.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
składki
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o pełną wykładnię prawną uzasadniającą zakwestionowanie zaliczenia powyższych składek jako odliczenie od dochodu.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r, - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27.04.2007r. uzupełnionym pismem z dnia 22.05.2007r. o udzielenie interpretacji w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania składek opłacanych dobrowolnie do PZU na Życie S.A. w ramach indywidualnego kontynuowania grupowego ubezpieczenia pracowniczego jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik wraz z żoną po przejściu na emeryturę dobrowolnie opłacają składki w PZU na Życie S.A. jako indywidualne kontynuowanie grupowego ubezpieczenia pracowniczego, które również zawiera ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Składając zeznanie PIT-37 za 2006 rok, Podatnicy dokonali odliczenia od dochodu w/w składek, będąc w przekonaniu, że zrobili to zgodnie z zapisem zawartym na temat składek na stronie 13 broszury informacyjnej do zeznania PIT-37. Dokonując weryfikacji zeznania PIT-37 za 2006 rok, organ podatkowy wezwał Podatników w celu złożenia wyjaśnień w sprawie dokonanych odliczeń. Po sprawdzeniu dokumentów źródłowych powyższe odliczenia zostały zakwestionowane przez pracowników organu, w następstwie czego Podatnicy skorygowali zeznanie i nie odliczyli tych składek od dochodu.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwraca się z prośbą o pełną wykładnię prawną uzasadniającą zakwestionowanie zaliczenia powyższych składek jako odliczenie od dochodu.

Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Podatnika, do zaliczenia w/w składek w odliczenia od dochodu i wpisanie ich w póz.87 i 88 upoważnia zapis na stronie 13 opracowanej przez Ministerstwo Finansów broszury informacyjnej do zeznania P1T-37 za 2006. Wobec powyższego Podatnik uważa, że odliczenie tych kwot było zasadne.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 26 ust. l pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, póz. 176 ze zm.), podstawą obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami w/w ustawy, po odliczeniu m.in. kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, póz.887 ze zm.):a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczeniaemerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6 (tj. przychody z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej sią produkcja rolną), tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ponadto zgodnie z ustępem 13a wyżej powołanego art. 26 ustawy, wydatki na cele określone w ust. l (a zatem również wydatki z tyt. składek na ubezpieczenie społeczne podatnika) podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z powyższego wynika, że ustawodawca daje prawo pomniejszenia dochodu m.in. o zapłacone bezpośrednio przez podatnika składki na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Konieczne jest jednak łączne spełnienie następujących warunków: •składki muszą być sfinansowane przez podatnika, •zapłacone w roku podatkowym, • z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych musi wynikać prawo opłacania w/w składek; wówczas opłacane składki należy uznać za składki opłacone zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przewidziane w powołanym wyżej artykule 26 ust. l pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do odliczania składek określonych w przepisach o systemie ubezpiec/eń społecznych dotyczy wyłącznie składek płaconych na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 póz. 887 z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. l ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych określone ustawą wykonuj ą: 1.Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 2. otwarte fundusze emerytalne, określone w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,3.zakłady emerytalne, określone w przepisach o zakładach emerytalnych,4.płatnicy. Broszura informacyjna do zeznania PIT-37 o wysokości osiągniętego dochodu { poniesionej straty) w 2006 roku opracowana przez Ministerstwo Finansów zawiera w swojej treści zapis , iż formularz jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art.45 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto na strome 13 w/w broszury wyjaśniono iż pola 87 i 88 wypełniają podatnicy dokonujący odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne ze wskazaniem, iż odliczeniu podlegają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, póz. 887 z późn. zm). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy opłacali składki w PZU na Życie S. A. w ramach indywidualnego kontynuowania grupowego ubezpieczenia pracowniczego - typ „P", do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 59, póz.344). Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują w swej treści prawa do dokonania odliczeń składek na ubezpieczenia unormowane ustawą o działalności ubezpieczeniowej. Zatem opłacane przez Podatnika składki z tytułu indywidualnego kontynuowania grupowego ubezpieczenia pracowniczego nic podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu PIT-37 za 2006 rok. W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia {art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj