Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-65/07/RL
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-65/07/RL
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcja
darowizna
zbycie


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany przez osobę fizyczną ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowizny jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn rozumianej jako wartość równa kwocie podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zapłaconego przez podatnika z tytułu nabycia darowizny- akcji zbywanych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2007r. o udzielenie interpretacji w zakresie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowiznyjako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik w drodze darowizny zamierza nieodpłatnie przekazać na rzecz osoby trzeciej ( osoby fizycznej) posiadane akcje spółki kapitałowej funkcjonujące w obrocie publicznym papierami wartościowymi. Akcje , o których mowa nie zostały nabyte przez podatnika w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również nic zostaną nabyte przez obdarowanego w związku, czy z przeznaczeniem ich dla celów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy dochód uzyskany przez osobę fizyczną ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowizny jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn rozumianej jako wartość równa kwocie podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zapłaconego przez podatnika z tytułu nabycia darowizny- akcji zbywanych.

Stanowisko WnioskodawcyW ocenie Podatnika dyspozycja normy prawnej zawartej w art.21 ust. l pkt.105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje faktem zwolnienia dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn rozumianej jako wartość równa kwocie podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zapłaconego przez podatnika z tytułu nabycia darowizny- akcji zbywanych, nie zaś jako wartość kwoty zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyW myśl przepisu art.10 ust.l pkt.7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit a) do c). Zgodnie z treścią art. 17 ust. l pkt 6 lit. a) cytowanej ustawy - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia akcji wynosi 19% od uzyskanego dochodu -zgodnie z art. 30b ust.l w/cyt. ustawy. Natomiast zasady ustalania tego dochodu określa art. 30b ust. 2 powyższej ustawy. Zgodnie z art.23 ust.l pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na ich objęcie lub nabycie. W przypadku akcji nabytych nieodpłatnie, a do takich należą akcje nabyte w formie darowizny, element kosztu ich nabycia nie występuje, gdyż podatnik nie ponosi wydatku na ich zakup. Przepis art.23 ust.l pkt 38 dopuszcza możliwość uznania za koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) tylko wydatki poniesione na ich nabycie lub objęcie. W takiej sytuacji dochodem jest różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży udziałów f akcji) określoną w umowie a kosztami ich odpłatnego zbycia, czyli wydatkami związanymi z zawarciem umowy zbycia poniesionymi przez zbywającego ( np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych). Przepis zawarty w art.21 ust.l pkt 105 w/cyt. ustawy zwalnia od podatku dochodowego dochód uzyskany ze zbycia akcji( udziałów) otrzymanych w drodze spadku lub darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca powyższym zapisem wyraźnie wskazał zwolnienie, jakie można zastosować przy sprzedaży powyższych akcji. Zwolnieniu z opodatkowania podlega dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn, a nie dochód który był podstawą opodatkowania podatku od spadków i darowizn.

Ważną przesłanką do spełnienia w tej sytuacji jest, czy nabycie akcji w drodze darowizny opodatkowane było podatkiem od spadków i darowizn. Jeśli doszło do takiego opodatkowania, wówczas kwota dochodu ze zbycia akcji w wysokości równej kwocie zapłaconego podatku będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania. Natomiast w przypadku, gdy nabycie akcji (udziałów) w drodze spadku albo darowizny wolne było od podatku od spadków i darowizn, dochód z ich zbycia w całości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Biorąc pod uwagę powyższe -jeśli dokona Pan sprzedaży akcji nabytych w drodze darowizny i wystąpi podatek od spadków i darowizn, wówczas dochód ze zbycia tych akcji odpowiadający kwocie zapłaconego podatku podlegać będzie wyłączeniu z opodatkowania. Biorąc pod uwagę powyższe - postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj