Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/37/AP/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/37/AP/07
Data
2007.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
udział w spółce jawnej


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odliczenia od przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w postaci majątku polikwidacyjnego kosztów poniesionych na nabycie udziałów w tej spółce.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 10.05.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku z dnia 10.05.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż jest Pan większościowym udziałowcem (99% udziałów) likwidowanej spółki z o.o.. Udziały w spółce nabył Pan za gotówkę. Po dokonaniu likwidacji w spółce pozostanie majątek w postaci gotówki pieniężnej, który będzie podlegał podziałowi pomiędzy wspólników.

Pytanie dotyczy możliwości odliczenia od przychodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w postaci majątku polikwidacyjnego kosztów poniesionych na nabycie udziałów w tej spółce.

Zdaniem wnioskodawcy przy nabyciu udziałów poniósł on koszty związane z objęciem przypadającej na niego części kapitału zakładowego, zatem przy otrzymaniu majątku polikwidacyjnego, tylko nadwyżka przychodu nad poniesionymi kosztami nabycia udziałów będzie stanowiła dochód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia uznano stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni). Stosownie do treści art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem ust. 2 tego artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 w/w ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a.

Z uwagi na to, że wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej traktowane jest jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zatem należy uznać, że opodatkowaniu podlega różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów (akcji).

W związku z powyższym w przypadku podziału majątku likwidowanej osoby prawnej opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegać będzie wartość majątku otrzymanego przez Pana w wyniku podziału pomniejszona o poniesione wydatki na nabycie udziałów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj