Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-293/12-2/TR
z 15 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-293/12-2/TR
Data
2012.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
prawa majątkowe
program komputerowy
twórczość
utwory


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.



Wniosek ORD-IN 468 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2012 r. (data wpływu: 16 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca, będący Spółką z o.o., (dalej: „Wnioskodawca” albo „Spółka”) jest twórcą oprogramowania rozrywkowego w Polsce. Głównym profilem działalności Wnioskodawcy jest kompleksowe tworzenie gier internetowych, począwszy od projektowania, tworzenia grafiki i oprogramowania, po ich testowanie i wdrożenie. Programy tworzone są w wersjach do korzystania na rożnych platformach – stronach www i portalach społecznościowych. Ponadto Wnioskodawca zajmuje się prowadzeniem i obsługą własnych serwisów internetowych, w zakresie obsługi serwerów, obsługi klienta oraz marketingu.

W związku z powyższym profilem działalności, Wnioskodawca zatrudnia:

  • programistów, do których podstawowych zadań należy tworzenie kodów aplikacji i serwisów internetowych,
  • projektantów tworzących projekty gier, interfejsów użytkownika oraz stron www,
  • grafików zajmujących się kreowaniem grafik do gier i stron www,
  • pracowników działu marketingu zajmujących się tworzeniem koncepcji kampanii marketingowych i promocyjnych, a także
  • pracowników biurowych,
  • pracowników kadry zarządzającej.

Pracownicy w ramach swoich zadań na poszczególnych stanowiskach tworzą utwory podlegające ochronie prawno-autorskiej. W związku z powyższym, Wnioskodawca zamierza wprowadzić do umów o pracę postanowienia dotyczące obowiązku i sposobu dokumentowania czasu pracy poświęcanego przez każdego z pracowników twórczych na stworzenie utworu, a co za tym idzie, postanowienia dotyczące podziału wynagrodzenia na dwa elementy: na wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do utworu na pracodawcę oraz na wynagrodzenie za pracę dotyczące pozostałych obowiązków służbowych. Pracownicy będą prowadzić w systemie informatycznym rejestr czasu pracy pozwalający na ustalenie proporcji czasu pracy w każdym miesiącu i na jej podstawie ustalana będzie wysokość składników wynagrodzenia za poszczególne okresy rozliczeniowe.

W stosunku do tak ustalanego wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich Wnioskodawca zamierza potrącać 50% koszty uzyskania przychodów, natomiast w stosunku do pozostałej części wynagrodzenia – koszty uzyskania przychodów w kwocie wynikającej z art. 22 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ogólne koszty uzyskania przychodu z tytułu umowy o pracę).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka prawidłowo zamierza potrącić pracownikom wykonującym w ramach powierzonych obowiązków utwory będące przedmiotem prawa autorskiego 50% koszty uzyskania przychodu od części wynagrodzenia stanowiącego honorarium za przeniesienie autorskich praw majątkowych, pod warunkiem udokumentowania proporcji w jakiej pozostaje wynagrodzenie odpowiadające nakładowi pracy poświęconemu na stworzenie utworu w ogólnym czasie pracy danego pracownika w miesiącu, którego dotyczy wynagrodzenie...
  2. Czy Spółka powinna potrącać 50% koszty uzyskania przychodu od części wynagrodzenia wypłacanej pracownikom za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby oraz do wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego...

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Pracodawca może potrącić 50% koszty uzyskania przychodu od części wypłacanego wynagrodzenia odpowiadającej honorarium z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich przysługujących pracownikom wykonującym pracę twórczą, wynikiem której są utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  2. Do wynagrodzenia wypłacanego za okres urlopu wypoczynkowego oraz za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodu, gdyż wypłacane świadczenie nie stanowi wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Stan prawny:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) (dalej: „updof”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa jako źródło przychodów podlegających opodatkowaniu wymienia między innymi: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę.

Definicja przychodów ze stosunku pracy została zawarta w art. 12 ust. 1 updof. Zgodnie z jego treścią, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Od przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej pracodawca potrąca koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 według normy ogólnej. Potrącenie tych kosztów nie jest uzależnione od spełnienia jakichkolwiek warunków.

W przypadku przychodów osiąganych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami koszty uzyskania przychodu zgodnie z normą art. 22 ust. 9 pkt 3 updof określa się ryczałtowo, w wysokości 50% uzyskanego przychodu, pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. O zastosowaniu podwyższonych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika (pracownika) przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich lub z ich przeniesienia, jeżeli zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest twórcą utworu. W zakresie definicji twórcy i utworu należy posiłkować się przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji tych pojęć.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631), przedmiotem ochrony prawno-autorskiej jest utwór definiowany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
  2. plastyczne;
  3. fotograficzne;
  4. lutnicze;
  5. wzornictwa przemysłowego;
  6. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
  7. muzyczne i słowno-muzyczne;
  8. sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
  9. audiowizualne (w tym filmowe).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron, chyba że ustawa lub umowa stanowią inaczej. Doprecyzowaniem tego przepisu w zakresie programów komputerowych jest art. 74 ust. 3 ww. ustawy, który stanowi, że w przypadku, gdy program komputerowy został stworzony przez pracownika w wyniku wykonywania zadań ze stosunku pracy autorskie prawa majątkowe do tego programu przysługują pracodawcy, chyba że co innego wynika z łączącej strony umowy o pracę.

Zdaniem Wnioskodawcy, utworami podlegającymi indywidualnej ochronie prawno-autorskiej są rezultaty pracy poszczególnych pracowników: programistów, projektantów gier i grafików, a także pracowników działu marketingu, polegających na tworzeniu kampanii marketingowych (w odniesieniu do tych ostatnich w zakresie w jakim rezultaty ich prac posiadają taki sposób wyrażenia, że można im przypisać przymiot utworu), a wypłacane im wynagrodzenie za pracę stanowi wówczas równocześnie wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Aby jednak zastosować 50% koszty uzyskania przychodu konieczne jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia pracownika, która stanowi honorarium autorskie od części wygrodzenia, która dotyczy pozostałych obowiązków pracowniczych nie związanych ze stworzeniem utworu. W tym celu pracownicy rejestrować będą czas pracy w systemie informatycznym z wyszczególnieniem czasu pracy poświęconego w danym miesiącu na realizację projektów, do których prawa autorskie nabył pracodawca i w oparciu o powyższy rejestr oddzielnie dla każdego miesiąca ustalane będą składniki wynagrodzenia: za przeniesienie praw autorskich oraz z tytułu wykonywania pozostałych obowiązków pracowniczych. Po takim wydzieleniu składników wynagrodzenia, do części dotyczącej przeniesienia praw autorskich zastosowanie znajdą 50% koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 updof, natomiast od pozostałej części, stanowiącej wynagrodzenie za pracę, potrącane będą koszty ogólne, zgodnie z normą art. 22 ust. 2 updof.

W przypadku wynagrodzenia za czas urlopu lub zwolnienia chorobowego pracownika 50% koszty uzyskania przychodu nie znajdą zastosowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że możliwość ich potrącenia związana jest ściśle z przekazaniem praw autorskich lub korzystaniem z nich, a charakteru takiego nie ma żadne z powyższych świadczeń. Nie wyklucza to jednak zastosowania do tych świadczeń ogólnych kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy, o których mowa w art. 22 ust. 2 updof.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj