Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PD/415-6/07
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/07
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dzierżawa
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Podatnik poniósł koszty naprawy i zakupu opon do samochodu ciężarowego użytkowanego na podstawie umowy dzierżawy, czy poniesione nakłady są kosztem uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20.04.2007 r. w sprawie kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej stwierdza, że przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 20.04.2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej będzie koszt naprawy wydzierżawionego samochodu ciężarowego i zakup opon. Podatnik posługuje się tym samochodem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z przedstawioną przez Pana Jacka Soczówkę sytuacją faktyczną dnia 02.10.2006 roku zawarł umowę dzierżawy dotyczącą samochodu ciężarowego marki ... z firmą ... z .... Zgodnie z paragrafem 5 zawartej umowy Pan ... zobowiązał się do dokonania na własny koszt wszelkich napraw i remontów niezbędnych do prawidłowej eksploatacji samochodu. Zgodnie z paragrafem 9 mniejszej umowy podatnik zobowiązał się kupić po upływie czasu trwania umowy dzierżawy a wydzierżawiający zobowiązał się sprzedać przedmiot dzierżawy. Od dnia 02.04.2007 r. wspomniany samochód jest własnością firmy podatnika. Wszystkie naprawy samochodu oraz zakup opon są udokumentowane fakturami VAT. W ocenie podatnika koszt napraw samochodu oraz zakup opon są kosztem uzyskania przychodu.

Ocena prawna stanu faktycznego:
Zapytanie dotyczy kosztów naprawy i zakupu opon do samochodu ciężarowego użytkowanego w okresie od 02.10.2006 r. do 31.03.2007 r. na podstawie umowy dzierżawy, a który jest obecnie własnością firmy podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym.

Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki: wydatek został rzeczywiście (definitywnie) poniesiony przez podatnika i jest prawidłowo udokumentowany, poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością, wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, uwzględniając wyżej wskazane warunki, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty (wydatki) pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w roku uzyskania przychodów. Użyte w art. 22 ust. 1 ww. ustawy sformułowanie "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" wskazuje, iż za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów.

Takim kosztem niewątpliwie jest zakup akcesoriów i naprawa samochodu ciężarowego użytkowanego na podstawie umowy dzierżawy, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Również w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 23 cytowanej ustawy nie wyszczególniono wyżej wymienionych kosztów.

Reasumując, wydatki poniesione na zakup opon i naprawę dzierżawionego samochodu stanowią koszty uzyskania przychodów Pana przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji o określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja była by niezgodna z interpretacją zawartą w postanowieniu.
Zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia stosownie do przepisu art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj