Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-39/07
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-39/07
Data
2007.07.17



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
mały podatnik
wartość środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej oraz dokonania zakupu środka trwałego dla celów działalności prowadzonej w s.c., do ustalenia limitu przychodów 800.000 EURO umożliwiającego zaliczenia jednorazowo w koszty urządzenia należy uwzględnić przychód jedynie z działalności prowadzonej w s.c., czy również przychód z działalności prowadzonej indywidualnie przez jednego ze wspólników?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13.06.2007 r. (wpływ 27.06.2007 r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w spółce cywilnej, w której jeden ze wspólników prowadzi również działalność gospodarczą samodzielnie. Dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej, został dokonany zakup krajalnicy na kwotę netto – 7.300,00zł.

Wartość przychodu z działalności gospodarczej uzyskanego przez spółkę cywilną nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 800.000 EURO (wartość przychodu 800.000 EURO została przekroczona w sytuacji zsumowania przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie przez jednego ze wspólników oraz przychodów ze spółki).

W związku z powyższym, pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy koszt związany z zakupem urządzenia można jednorazowo zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej?

Zdaniem Pana – koszty zakupu krajalnicy można jednorazowo zaliczyć w koszty działalności gospodarczej dotyczące spółki cywilnej, pomimo iż jeden ze wspólników (łącznie z firmą prowadzoną samodzielnie) osiągnął przychód przekraczający obrót przewidziany dla małego podatnika. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 22a ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ - dalej updof., amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22k ust. 7 updof podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 EURO łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Przeliczenie na złote kwoty, o której wyżej mowa, dokonuje się według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiło zdarzenie, o którym mowa w tym przepisie, w zaokrągleniu do 1000zł.

Z powyższych uregulowań wynika, iż łącznie wysokość jednorazowych odpisów dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji (niezależnie od ilości środków trwałych) w 2007 roku nie może przekraczać równowartości kwoty 50.000 EURO (tj. 199.000zł).

Ustawodawca w 2007 r. wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicję małego podatnika. Zgodnie z art. 5a pkt 20 updof małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 EURO; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1.000 zł, na 2007 r. kwota ta wynosi 3.180.000 zł.

W przypadku konieczności ustalenia czy dany podatnik spełnia kryteria umożliwiające mu skorzystanie z jednorazowej amortyzacji na podstawie art. 22k ust. 7 updof, w związku z uznaniem go za małego podatnika w świetle przepisów przedmiotowej ustawy, istotnym będzie kto nabywa środek trwały, prowadzi jego ewidencję i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 24a updof podatkową księgę przychodów i rozchodów, lub księgi rachunkowe, obowiązane są prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Podmioty te muszą również prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz uwzględniać w niej dane niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych (zgodnie z art. 22a-22o updof). Tak więc w przypadku prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie, oraz w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej, ewidencja środków trwałych jest prowadzona odrębnie dla działalności samodzielnej, a odrębnie dla spółki, również odpisy amortyzacyjne dokonywane są odrębnie dotyczące działalności samodzielnej, a odrębnie dotyczące działalności spółki.

Konsekwencją powyższego będzie, iż w świetle art. 24a updof, dla celów jednorazowej amortyzacji przy ustalaniu limitu 800.000 euro decydującego o uznaniu podmiotu za małego podatnika, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej brane pod uwagę będą tylko przychody osiągane przez tę spółkę jeżeli zakup środka trwałego dotyczy tej działalności; a w sytuacji gdy zakup środka trwałego dotyczy działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie wyłącznie przychody z tej działalności.

Podsumowując powyższe, w związku z faktem, że przychody osiągnięte przez spółkę cywilną z tytułu prowadzonej działalności w 2006 roku nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 800.000 euro, bez wpływu na powyższe pozostanie również fakt prowadzenia przez jednego ze wspólników działalności samodzielnie, oraz fakt iż przychód uzyskany przez tego wspólnika z działalności prowadzonej samodzielnie i w formie spółki przekroczy równowartość 800.000 EURO.

Zatem spółka cywilna dokonując zakupu w 2007 r. środka trwałego może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na zasadach określonych w przepisie art. 22k ust. 7 updof.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj