Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/ART.14a-20/07/MZ
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/ART.14a-20/07/MZ
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
kurs waluty
przychody w walutach obcych


Pytanie podatnika
Czy różnice kursowe powstałe w wyniku zastosowania do wyceny środków pieniężnych w walutach obcych na rachunku walutowym po kursie kupna banku – wpływy i kursie sprzedaży banku – wypływy, z którego usług Spółka korzysta, stanowią dodatnie lub ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia 09 lutego 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Podatnik jest wspólnikiem spółki X, która jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność w branży metalowej. W ramach prowadzonej działalności w/w Spółka dokonuje zakupów od dostawców zagranicznych oraz sprzedaży towarów na rzecz odbiorców zagranicznych. W wyniku dokonanych transakcji otrzymuje wpłaty za sprzedane towary od odbiorców zagranicznych w walucie obcej wpływające na rachunek walutowy Spółki. Natomiast za zobowiązania powstałe w wyniku transakcji zawartych z dostawcami zagranicznymi za dostarczone towary lub wykonane usługi dokonuje zapłat w walucie obcej z rachunku walutowego Spółki. Wynikające z tych transakcji różnice kursowe Spółka rozlicza zgodnie z art. 24c pdof na podstawie prowadzonych ksiąg handlowych.

Pytanie podatnika:

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku zastosowania do wyceny środków pieniężnych w walutach obcych na rachunku walutowym po kursie kupna banku – wpływy i kursie sprzedaży banku – wypływy, z którego usług Spółka korzysta, stanowią dodatnie lub ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Różnice kursowe od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku walutowym Spółki stanowią dodatnie bądź ujemne różnice kursowe i w związku z tym należy je traktować odpowiednio jako przychody bądź koszty uzyskania przychodu.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Do w/w stanu faktycznego znajdą zastosowanie przepisy art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) - dalej updof, który w ustępie 1 stanowi, że różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Według tego przepisu dodatnie/ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa/wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa/niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa/wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (...).

Jak więc wynika z updof, różnice kursowe mogą powstać w dwóch sytuacjach, a mianowicie, gdy rzeczywista zapłata lub uzyskanie należności następuje później niż w momencie, który updof uznaje za moment powstania przychodu lub rozchodu, albo, gdy wyrażona w PLN wartość środków pieniężnych w walucie obcej otrzymanych lub nabytych jest różna od wartości w PLN tych samych środków w dniu zapłaty nimi. Z tą ostatnią sytuacją mamy do czynienia w w/w stanie faktycznym. Otrzymywana od kontrahentów zapłata za towar w walucie obcej jest po jakimś czasie w tej samej walucie wydatkowana na zakup niezbędnych towarów od dostawców zagranicznych. Jeżeli wartość otrzymanych środków pieniężnych w walucie obcej po przeliczeniu według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia ich otrzymania jest różna od wartości tych samych środków pieniężnych w dniu zapłaty, także przeliczonych na złote według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, to powstaną różnice kursowe, które będą stanowiły przychód lub koszt uzyskania przychodu podatnika.Updof nie zawiera legalnej definicji pojęcia “ faktycznie zastosowany kurs waluty”. Znaczenie tego terminu nie wynika też wprost z treści przywołanych przepisów.

Warto więc odwołać się do uzasadnienia do projektu nowelizacji w którym napisano m. in., iż różnice kursowe zostały kompleksowo uregulowane według nowej formuły, zgodnie z którą dodatnie różnice kursowe (ekonomicznie korzystne dla podatnika) wpływają na przychody, a ujemne (ekonomicznie niekorzystne dla podatnika) na koszty podatkowe oraz, że dla celów podatkowych podatnicy mogą przyjąć faktycznie zastosowany kurs walut, np. bankowy lub kantorowy albo wynikający z umowy. Na podstawie tego można wnioskować, że pojęcia “faktycznie zastosowany kurs walut” nie należy utożsamiać z pojęciem “kursu kupna bądź sprzedaży banku, z którego korzysta podatnik”, którymi to terminami posługiwała się, przy ustalaniu różnic kursowych, updof przed 1 stycznia 2007 r. W chwili obecnej ustawodawcy chodzi o rzeczywisty, użyty w konkretnej transakcji kurs kupna (przy przeliczaniu waluty obcej na złotówki) bądź kurs sprzedaży (przy przeliczaniu złotówek na walutę obcą) zastosowany przez bank, kantor lub inny podmiot, przy czym nie ma przeszkód, aby kurs ten był wcześniej indywidualnie negocjowany przez podatnika. Jednakże warunkiem posłużenia się “faktycznie zastosowanym kursem waluty” jest, aby nastąpiło przewalutowanie i aby to przewalutowanie nastąpiło już w dniu wpływu środków w walucie obcej oraz odpowiednio w dniu zapłaty zobowiązania w walucie obcej. W innym wypadku należy uznać, że znajdzie zastosowanie art. 24c ust. 4, który stanowi, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w art. 24c ust. 2 i 3 nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (a więc dzień wpływu lub dzień zapłaty).

W związku z powyższym, należy uznać, iż w w/w stanie faktycznym, aby przy ustalaniu różnic kursowych stosować kurs kupna i sprzedaży banku, z którego usług podatnik korzysta, koniecznym warunkiem jest, aby zarówno w dniu wpływu waluty obcej jak i zapłaty nią nastąpiło przewalutowanie. Jeśli nie, właściwym przy obliczaniu różnic kursowych będzie średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj