Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-15/07/DG
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-15/07/DG
Data
2007.08.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki od pożyczki hipotecznej, udzielonej osobie fizycznej w całości przeznaczonej na zakup lokalu użytkowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z 20.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1.Stan faktyczny podany we wniosku Podatnika jest następujący:

Podatni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod firmą X. W czerwcu 2007r. wykupił razem z żoną własnościowe prawo spółdzielcze do lokalu usługowego. Lokal ten został następnie przyjęty do użytkowania i wpisany do ewidencji środków trwałych firmy X w czerwcu 2007r. Z uwagi na bardziej złożoną procedurę uzyskania kredytu inwestycyjnego finansowanie zakupu zostało zrealizowane w oparciu o środki własne i pożyczkę hipoteczną. Pożyczka wraz z odsetkami będzie spłacana w ciągu 15 lat począwszy od lipca 2007r.

Pytanie Podatnika:

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki od pożyczki hipotecznej, udzielonej osobie fizycznej w całości przeznaczonej na zakup lokalu użytkowego?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Podatnika przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu zaciągnięcia pożyczki hipotecznej przeznaczonej na potrzeby działalności gospodarczej.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 22 ustawy o pdof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z powyższego wynika, że żaden z przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczek - od klasyfikacji czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe. Należy jednak zaznaczyć, iż dopiero zapłacenie odsetek od zobowiązań daje możliwość zaliczenia ich do kosztu uzyskania przychodu. Nie należy zapominać, że sama pożyczka czy kredyt są obojętne podatkowo i dopiero zapłacone odsetki od tych umów umożliwiają podatnikowi odliczenie ich od przychodu.W związku z powyższym Podatnik ma prawo do obciążenia kosztów podatkowych wydatkami poniesionymi na spłatę odsetek od pożyczek tzw. konsumpcyjnych pod warunkiem ich zapłacenia oraz istnienia związku przyczynowo-skutkowego między pożyczką a przychodem z działalności gospodarczej. W celu właściwego określenia kosztów uzyskania przychodów wpływających bezpośrednio na wysokość dochodu, poszczególne zdarzenia gospodarcze muszą być udokumentowane w sposób umożliwiający jednoznaczne powiązanie ich z właściwym podmiotem i prowadzoną działalnością gospodarczą.

P O U C Z E N I E

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w chwili wniesienia wniosku o interpretację. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wnoszone za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj