Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole
US.PP 0090/1/168/8/06/HG
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP 0090/1/168/8/06/HG
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
pojazdy specjalne
prawo do odliczenia
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie paliwa do zbiornika o pojemności 1000 l, z przeznaczeniem do tankowania samochodów ciężarowych oraz pojazdów specjalnych.


Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. W swojej działalności wykorzystuje samochody i pojazdy będące własnością firmy takie jak:
- ciężarowe posiadające stosowne zaświadczenia o spełnieniu wymagań zawartych w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Żuk, Ford Transit, Lublin),
- ciężarowy o ładowności powyżej 3,5 tony (Kamaz),
- koparki.
Tankowanie paliwa odbywa się bezpośrednio do baków wymienionych pojazdów, a faktury dokumentujące to nabycie zawierają numery rejestracyjne tankowanych samochodów (oprócz koparek, które nie posiadają numeru rejestracyjnego).
Podatnik planuje zakup zbiornika z paliwem o pojemności 1000 l w celu tankowania własnego taboru. Z tego względu zakupując paliwo do zbiornika – cysterny otrzyma fakturę, na której nie będą umieszczone numery rejestracyjne samochodów, do których będzie tankowane paliwo ze zbiornika, ze wskazaniem daty, ilości paliwa i rodzaju tankowanego pojazdu.
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury dokumentującej nabycie paliwa do zbiornika o pojemności 1000 l, z przeznaczeniem do tankowania wymienionych w piśmie pojazdów. Zdaniem Podatnika takie prawo mu przysługuje.
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie paliwa do zbiornika o pojemności 1000 l z przeznaczeniem do tankowania samochodów ciężarowych i koparek – jest prawidłowe. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycie towarów i usług – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4. (art. 86 ust. 2 pkt 1a).
Jednakże na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.
Z powyższego wynika, że o prawie lub braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu paliwa decyduje rodzaj pojazdu samochodowego. Zakaz odliczenia VAT od zakupionego paliwa dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Z pisma Podatnika wynika, że w swojej działalności wykorzystuje on samochody ciężarowe i koparki, a zatem pojazdy, których nie dotyczy zakaz odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa.
Wskazany przez Wnioskodawcę przepis § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), który stanowi, że faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny samochodu, nie dotyczy sytuacji, w której nabywane paliwo będzie tankowane do zbiornika o pojemności 1 000 l z przeznaczeniem dla samochodów ciężarowych i koparek, a nie bezpośrednio do baków samochodów.
Należy więc uznać, iż Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup paliwa tankowanego do zbiornika przeznaczonego do samochodów ciężarowych i koparek.
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w piśmie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj