Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-55b/07/KB
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-55b/07/KB
Data
2007.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
podwyższenie
spółka kapitałowa
wartość nominalna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Jak ustalić przychód w przypadku podwyższenia wartości nominalnej istniejących już udziałów (akcji) w spółce, tj. bez obejmowania nowych udziałów (akcji) w spółce, w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci „starych akcji”?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 25 czerwca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle przedstawionego stanu faktycznego uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę jest następujący:

Podatnik jest właścicielem akcji („starych akcji”), których obecna wartość rynkowa przekracza wartość nominalną (cenę nabycia). Akcje te Wnioskodawca zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki, w zamian za co otrzyma nowoemitowane (nowoutworzone) udziały/akcje w Spółce („nowe akcje”), które z kolei zostaną objęte przez Podatnika po wartości emisyjnej równej wartości rynkowej poprzednich akcji.

Pytanie podatnika:

Jak ustalić przychód Podatnika w przypadku podwyższenia wartości nominalnej istniejących już udziałów (akcji) w spółce, tj. bez obejmowania nowych udziałów (akcji) w spółce, w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci „starych akcji”?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Podatnika w powyższym stanie faktycznym nie powstanie przychód ze źródła kapitały pieniężne. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (...)objętych w zamian za wkład niepieniężny. Wynika z niego wprost, iż przychód powstaje wyłącznie w razie otrzymania przez podatnika nowych udziałów (akcji), a nie podwyższenia wartości nominalnej udziałów (akcji) już istniejących.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./- dalej updof źródłem przychodu są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 updof przychody z kapitałów pieniężnych stanowi m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.Przychód, o którym mowa wyżej - zgodnie z art. 17 ust. 1 a updof- powstaje w dniu:1.zarejestrowania spółki,2.wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo3.wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego. Stosownie do art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. kodeks spółek handlowych /Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm./ podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. Czyli możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego na dwa sposoby:1.utworzenie nowych udziałów,2.podwyższenie wartości nominalnej juz istniejących udziałów.W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik nie obejmie udziałów w zamian za aport niepieniężny, gdyż nie zostaną utworzone nowe udziały (akcje) a jedynie podwyższona zostanie wartość udziałów (akcji) już istniejących. Innymi słowy nie ma zmiany ilości udziałów (akcji) poszczególnych udziałowców/akcjonariuszy, lecz podwyższenie wartości udziałów (akcji) już będących w posiadaniu wspólników.Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów uznaje przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe.

P O U C Z E N I E

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w chwili wniesienia wniosku o interpretację. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmianami), interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wnoszone za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj