Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-524/12-2/MZ
z 13 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2012 r. (data wpływu 05.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 05.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o., zwana dalej „Wnioskodawcą” jest podmiotem zarejestrowanym dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca planuje zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku o charakterze biurowo -usługowym, wzniesionego na tym gruncie. Przedmiotowy grunt stanowi działkę, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy. Przedmiotowy grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - przyjętego uchwałą Rady miasta z dnia 26 października 2006 r., z późniejszymi zmianami wynika, że jest to grunt z przeznaczeniem wielofunkcyjnym o charakterze usługowym.

Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów prowadzonym przez Prezydenta miasta grunt stanowiący działkę nr 7 stanowi teren zurbanizowany.

W dniu 01.09.2006 r. Prezydent miasta na mocy Decyzji warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego z częścią handlową i usługami na parterze, pracowniami na 1 piętrze, garażem podziemnym, niezbędną infrastrukturą oraz wjazdem z ul. S. na działce nr ew. x (oraz fragm. działki nr x (dla potrzeb wjazdu) i fragm. działki nr x (nadwieszenie)) – w obrębie nr xxx przy ul. Z.

W dniu 06.08.2008 r. Prezydent miasta Decyzją zmienił Decyzję i ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo-usługowego z częścią handlową i usługowami na parterze i na 1 piętrze, garażem podziemnym, niezbędną infrastrukturą oraz wjazdem z ul. S. , na działce nr ew. x (oraz fragm. działki nr x (dla potrzeb wjazdu) i fragm. działki (nadwieszenie) - przy ul. Z.

Mając na uwadze powołane wyżej dokumenty należy uznać, iż dla celów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011.177.1054), dalej „ustawą o VAT”, jest to grunt przeznaczony pod zabudowę. Na nieruchomości znajduje się naniesienie w postaci budynku biurowo-usługowego. Budynek został wzniesiony na podstawie decyzji Prezydenta miasta z dnia 13.05.2010 r.

Przedmiotem sprzedaży będzie zatem prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności wzniesionego na nim budynku biurowo-usługowego. W dacie zawarcia umowy sprzedaży prace budowlane oraz prace porządkowe będą ukończone. Sprzedaż nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku lub w trakcie trwania procedury uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Przedmiotowa czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Wnioskodawca i zbywca zakładają, że opisana we wniosku czynność sprzedaży nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Ewentualnie sprzedaż nastąpi po pierwszym zasiedleniu, jednak od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu zawarcia umowy sprzedaży, upłynie okres krótszy niż 2 lata. Z tych względów, w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie mogło znaleźć zastosowanie zwolnienie od podatku VAT, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie nie znajdzie również zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ponieważ w stosunku do tej nieruchomości dokonującemu tej dostawy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przedmiot transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964.16.93), przez które rozumie się zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiot transakcji nie będzie stanowił również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 e ustawy o VAT, co oznacza że nie będzie stanowił organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego zespołu składników materialnych i niematerialnych w istniejącym przedsiębiorstwie, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W dniu zawarcia umowy sprzedaży oraz w dniu otrzymania faktury Wnioskodawca będzie podatnikiem zarejestrowanym dla celów podatku VAT.

Wnioskodawca zamierza rozszerzyć określony w umowie spółki przedmiot działalności o „wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” - PKD 68.20.Z i wykorzystać budynek w całości i wyłącznie dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Wnioskodawca planuje odpłatnie wynajmować lokale biurowe oraz garaże znajdujące się w przedmiotowym budynku. Budynek nie będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę dla celów prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności zwolnionej od podatku VAT lub niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy zbycie na rzecz Wnioskodawcy opisanego we wniosku prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniem w postaci opisanego we wniosku budynku, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  2. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z faktury wystawionej przez zbywcę z tytułu dokonania opisanej w stanie faktycznym transakcji?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 11.12.2012 r. została wydana interpretacja Nr IPPP1/443-997/12-2/EK.


Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie opisanego we wniosku prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniem w postaci opisanego we wniosku budynku, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101 poz. 649 ze zm.), dalej zwanej „ustawą o pcc”, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zwanym dalej także „pcc”, podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Jednakże zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o pcc, wyłączone z opodatkowania tym podatkiem są czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wyłączone z opodatkowania pcc są również czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem m.in. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Jak opisano w stanie faktycznym przedmiotowego Wniosku przedmiot transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964.16.93), ani nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej „ustawą o VAT”.

Przedmiot opisanej w stanie faktycznym umowy sprzedaży nie będzie obejmował bowiem zbioru rzeczy i praw, wyłącznie przy pomocy których, można by zrealizować zadania gospodarcze. W szczególności nie będzie obejmował zobowiązań, pracowników, know-how i innych dóbr podlegających ochronie prawnej, które mogłyby stanowić niezależny zespół składników samodzielnie realizujących te zadania. Przedmiotem umowy sprzedaży będzie wyłącznie prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności wzniesionego na nim budynku biurowo-usługowego, stanowiące towar w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W związku z tym faktem do czynności będą miały zastosowanie przepisy ustawy o VAT. Przedmiotowa sprzedaż zostanie dokonana przez podatnika VAT w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Z tytułu sprzedaży zbywca będzie zobowiązany wystawić fakturę.

Strony umowy zakładają, ze Wnioskodawca będzie pierwszym podmiotem który nabędzie prawo do użytkowania budynku po jego wybudowaniu, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Budynek ten zostanie bowiem sprzedany Wnioskodawcy, czyli oddany do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Taki stan faktyczny będzie oznaczał, że zbycie budynku nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Z tego względu dla przedmiotowej czynności, nie będzie mogła znaleźć zastosowanie zwolnienie od podatku VAT, przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o VAT.

Ewentualnie budynek lub jego część zostanie wynajęta przez zbywcę jeszcze przed jego sprzedażą. Od momentu jego wynajęcia do momentu zawarcia umowy sprzedaży upłynie jednak okres krótszy niż 2 lata. Z tych względów w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie mogło znaleźć zastosowania zwolnienie od podatku VAT, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT.

Do przedmiotowej transakcji nie będzie mogło znaleźć zastosowanie zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Zbywcy nieruchomości przysługiwało bowiem w stosunku do nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z faktem, iż czynność będzie podlegała po stronie zbywcy opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie on mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu pcc.

Stanowisko takie potwierdza m.in. WSA w Łodzi, który w wyroku z dnia 10 września 2010 r. (I SA/Łd 303/10), stwierdza miedzy innymi: „Na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c. w sposób wyraźny rozgraniczono zakresy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem od towarów i usług, który obciąża sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług, wykonane w sposób częstotliwy. Generalnie można przyjąć, że jeżeli dana czynność obrotu prawnego ma charakter zawodowy, to podlega ona przepisom ustawy o VAT, natomiast gdy nie ma tego charakteru - podlega przepisom u.p.c.c. Odmienne opodatkowanie obrotu gospodarczego i prywatnego stanowi kryterium rozłącznego - poza określonymi wyjątkami - opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Bazując na ratio legis wyłączenia od podatku od czynności cywilnoprawnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT, można wnioskować, że co do zasady obrót gospodarczy jest wolny od podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś obrót prywatny podlega temu podatkowi (por. M. Kośmider, Opodatkowanie usług finansowych, M. Pod. 2001, nr 2, s.5).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy czynność zbycia opisanego we wniosku prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniem w postaci opisanego we wniosku budynku, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest tylko i wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- (uchylone),
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m. in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP3/443-971/12-2/IG z dnia 06.12..2012 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż „(…) w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości zabudowanej wraz z prawem użytkowania wieczystego. Transakcja zbycia przedmiotowego budynku nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jak wskazał Wnioskodawca do sprzedaży dojdzie w ramach pierwszego zasiedlenia bądź sprzedaż nastąpi po pierwszym zasiedleniu, jednak od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu zawarcia umowy sprzedaży, upłynie okres krótszy niż 2 lata. Podstawą do zwolnienia tej dostawy nie będzie także art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ Zbywcy w związku budową budynku biurowo- usługowego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym przedmiotowa dostawa podlegać będzie opodatkowaniu 23% stawką podatku, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy. Wobec powyższego przy uwzględnieniu treści § 13 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia - zbycie prawa użytkowania wieczystego, na którym jest posadowiony budynek, będzie podlegało opodatkowaniu 23% stawką podatku (…)”.

A zatem, skoro nabycie Nieruchomości będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj