Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PD/415-22/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-22/07
Data
2007.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
spółka jawna
umowa o zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów wspólnika spółki jawnej, w ramach której będzie świadczył usługi o zarządzanie przedsiębiorstwem?


Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, jako wspólnik spółki jawnej, w ramach której będzie świadczył usługi zarządzania przedsiębiorstwem - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - będzie mógł wybrać sposób opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tego tytułu stawką liniową w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż obecnie podatnik piastuje funkcję Prezesa Zarządu Spółki z o.o. będąc jednocześnie zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony do dnia 31.12.2007 r. na stanowisku Dyrektora Generalnego. Po upływie tego okresu Spółka zamierza powierzyć zarządzanie przedsiębiorstwem w ramach umowy o zarządzanie podmiotowi gospodarczemu będącemu osobową spółką prawa handlowego, której podatnik będzie wspólnikiem. Jako wspólnik spółki menedżerskiej np. w formie spółki jawnej, która podpisałaby umowę o zarządzanie przedsiębiorstwem spółki z o.o. podatnik byłby delegowany przez wspólników do udziału w zarządzaniu przedsiębiorstwem, pełniąc jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu sp. z o.o. bez wynagrodzenia. Za świadczone usługi zarządzania menedżerska spółka jawna wystawiałaby faktury na rzecz spółki zarządzanej.

Podatnik stoi na stanowisku, iż jako wspólnik spółki jawnej nie uzyskiwałby przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, lecz z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w związku z zastrzeżeniem wynikającym z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po upływie roku od wygaśnięcia umowy o pracę, tj. od 01.01.2009 r. dochody te będą mogły być opodatkowane 19% podatkiem liniowym.

Po wnikliwym przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów podatkowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu uznał zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast art. 5a pkt. 6 lit.a) powołanej wyżej ustawy stanowi, iż za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, tj. m. in. działalności wykonywanej osobiście. W świetle art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm), spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 1 i 2 tejże ustawy, dochody osiągnięte z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c, tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. W tym przypadku podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jednak art. 9a ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym nakłada na podatników ograniczenia do wyboru tej formy opodatkowania. Tak więc podatnik, który wybrał sposób opodatkowania 19% podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej.

Mając zatem na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie podmiotem świadczącym usługi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem będzie spółka jawna, to w świetle powyższych przepisów, przychody uzyskane z tego tytułu przez wspólnika spółki jawnej nie będą stanowiły jego przychodu z działalności wykonywanej osobiście, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości proporcjonalnej do jego prawa udziału w zysku.

Jeżeli zatem podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników spółki jawnej, w której byłby podatnik delegowany przez pozostałych wspólników do zarządzania przedsiębiorstwem spółki z o.o., w roku w którym chce wybrać opodatkowanie 19% podatkiem liniowym lub w roku poprzedzającym ten rok, nie wykonywałby w ramach stosunku pracy usług w zakresie zarządzania tym przedsiębiorstwem, może skorzystać z opodatkowania swoich dochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu udziału w spółce jawnej w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. W tym celu podatnik będzie obowiązany do złożenia w ustawowym terminie stosownego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Tym samym zostaną spełnione warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jego wydania i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj