Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZO/415-5/07
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZO/415-5/07
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
objęcie udziałów
rozwiązanie umowy
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy fakt rozwiązania spółki jawnej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych tj. czy objęcie udziałów w spółce z o.o. przez osobę fizyczną będzie traktowane jako przychód z kapitałów pieniężnych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie:-art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 28.06.2007r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii braku obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z likwidacją działalności gospodarczej przez spółkę jawną, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz objęciem tych udziałów przez wspólników spółki jawnej.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny opisany we wniosku: W roku 2006 wraz ze wspólnikami dokonał Pan wniesienia całego przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zwanej dalej sp. z o. o. w zamian za co, spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem, otrzymała udziały spółki z o.o., które stanowią jej jedyny majątek. Na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. spółka jawna nie ustaliła dochodu, gdyż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm) – nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na dzień objęcia tych udziałów. Obecnie wraz ze wspólnikami zamierza Pan rozwiązać spółkę jawną i objąć na własność posiadane przez nią udziały w spółce z o. o. Rozwiązanie spółki jawnej nastąpi poprzez podjęcie uchwały wspólników. Powyższe, oznacza zamianę dotychczasowego wspólnika spółki z o.o. jakim jest spółka jawna na osoby fizyczne, będące obecnie wspólnikami spółki jawnej. W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy fakt rozwiązania spółki jawnej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych tj. czy objęcie udziałów w spółce z o.o. przez osobę fizyczną będzie traktowane jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Stanowisko Wnioskodawcy: W Pana ocenie, powyższa czynność nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż udziały objęte zostały w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. Bez znaczenia pozostaje fakt, że w początkowym etapie udziałowcem spółki z o.o. była spółka jawna, a następnie udziały przypadające spółce jawnej objęli w pełni jej wspólnicy. Objęcie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji tej spółki, nie zmienia ich statusu, gdyż nadal pozostają oni podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena prawna Wnioskodawcy: W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jednakże z uwagi na treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 109 w/w ustawy, nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na dzień objęcia tych udziałów. Ponadto, art. 158 § 1 ustawy kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość pokrycia wkładu niepieniężnego aportem. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Przedmiotem aportu do spółki z o.o. może być także majątek spółki osobowej, jaką jest spółka jawna, co miało miejsce w przedstawionym przypadku. Spółka jawna z chwilą zarejestrowania aportu w Krajowym Rejestrze Sądowym staje się udziałowcem spółki z o.o. i partycypuje w zyskach i stratach na zasadach określonych w statucie. Na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną nie ustala się dochodu i nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki jawnej. Z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i dywidend wspólnicy spółki jawnej, pozostają zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Aczkolwiek, wspólnicy spółki jawnej mogą zdecydować w podjętej uchwale o zakończeniu działalności spółki jawnej poprzez jej likwidację w oparciu o art. 67 § 1 k.s.h, w związku z art. 58 k.s.h . Z chwilą wykreślenia spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego (spowodowanej jej likwidacją) następuje zamiana dotychczasowego wspólnika spółki jawnej na osoby fizyczne będące uprzednio wspólnikami spółki jawnej z jednoczesnym objęciem udziałów według złożonego oświadczenia woli w spółce z o.o. Powyższa czynność nie może spowodować obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż nie mieści się w katalogu wymienionym w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Objęcie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji spółki jawnej, nie zmienia ich statusu, gdyż nadal, w świetle art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostają oni podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Reasumując, postanowiono jak w sentencji. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj