Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pułtusku
1423/PD/005-1/07/KW
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1423/PD/005-1/07/KW
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pułtusku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy odsetki na rachunkach bankowych: bieżącym i gromadzącym środki funduszu remontowego,Odsetki od lokat środków przeznaczonych na remonty w latach następnych,Odsetki umowne od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnychsą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.


Postanowienie Na podstawie art. 14a § 1, § 3, §4 oraz art.216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 25.06.2007r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie art.17 ust.1 pkt.44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego

p o s t a n a w i auznać w części dotyczącej odsetek od nieterminowych wpłat należności stanowiących opłaty na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych za prawidłowe, natomiast w części odsetek naliczonych przez bank z tytułu środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz odsetki od znajdujących się na lokacie części funduszu remontowego za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Pismem z dnia 25.06.2007r uzupełnionym w dniu 30.08.2007r, Wspólnota Mieszkaniowa zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychody Wspólnoty Mieszkaniowej pochodzą z:Wpłat zaliczek na poczet kosztów zarządu i fundusz remontowy,Odsetek naliczonych przez bank z tytułu środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych (konto funduszu eksploatacyjnego i konto funduszu remontowego ,Odsetek od znajdującej się na lokacie części funduszu remontowego (lokata założona z powodu większego oprocentowania tej formy oszczędzania),Odsetek umownych od nieterminowych wpłat należności będące opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych.

2. Przedmiot interpretacji. Czy odsetki na rachunkach bankowych: bieżącym i gromadzącym środki funduszu remontowego,Odsetki od lokat środków przeznaczonych na remonty w latach następnych,Odsetki umowne od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnychsą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

3. Stanowisko wnioskodawcy. Jako własne stanowisko w sprawie Wspólnota Mieszkaniowa przedstawiła pogląd, że w świetle obowiązujących przepisów oraz uwzględniając charakter opłat i pozostałych źródeł przychodów (odsetki bankowe i odsetki umowne za zwłokę w zapłacie ) oraz pokrywanych z nich kosztów gospodarki mieszkaniowej, uzasadnione jest zaliczenie ich do dochodów podlegających zwolnieniu. Zarówno odsetki bankowe (w tym od lokat terminowych) jak i odsetki naliczane z powodu zwłoki w zapłacie są wolne od podatku, gdyż ich źródłem są opłaty funkcjonujące w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Na podstawie art.6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz.U 2000r Nr 80 poz.903 z późn.zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Z przepisu tego wynika, że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej. Zatem na podstawie art.1 ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm.) podlega przepisom tej ustawy.

Wspólnoty mieszkaniowe z założenia nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz swoich członków. Podstawę ich działań stanowi jedynie gromadzenie środków i odpowiednie dysponowanie nimi, tj. dokonywanie stosownych opłat, niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie.

Działalność wspólnoty mieszkaniowej w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszenia kosztów z tego tytułu. Zasadniczym źródłem przychodów są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu.

Opłaty te (czynsz) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi

Uiszczane zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów utrzymania pojedynczego lokalu stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej przychód podatkowy w dacie ich otrzymania, natomiast wydatki poniesione na utrzymanie tej nieruchomości stanowią koszt podatkowy (art.12 ust.1 pkt.1 oraz art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)

Nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym jest dochodem, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. Natomiast art.7 ust.1 stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty

Od 1 stycznia 2007r stosownie do zapisu art.17 ust.1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi- w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Odsetki od lokat bankowych, założonych ze środków funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej oraz odsetki od środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym, nie mieszczą się w pojęciu „dochodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi”. Przychód z oprocentowania lokat bankowych i odsetek od środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym uzyskiwany przez wspólnotę jest zatem przychodem z pozostałej działalności. W konsekwencji przedmiotowe odsetki nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa cyt. wyżej art.17 ust.1 pkt.44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym cel, na jaki zostaną przeznaczone, pozostaje bez znaczenia.

Natomiast, w ocenie tutejszego organu podatkowego, przychody wspólnoty pochodzące z odsetek od zaległości z tytułu opłat za używanie lokali stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Ewentualny dochód z tej działalności będzie podlegał, zgodnie z art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniu z podatku dochodowego pod warunkiem przeznaczenia go i – bez względu na termin wydatkowania na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 14b §1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta. Zgodnie z § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o obowiązujące w dniu wydania niniejszego postanowienia przepisy prawa podatkowego. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie , za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia – art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj