Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/RM/436-16/07/182/PCC/EB
z 16 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/RM/436-16/07/182/PCC/EB
Data
2007.07.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty rolne
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy nabycie gruntów rolnych o pow. 17.500 m.kw. będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 02.05.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu gruntu, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w przypadku spełnienia warunków zawartych w art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) .

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz załączonych dokumentów wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć grunty od kilku właścicieli o łącznej pow. 1,75 ha, z czego ok. 93 % stanowią grunty orne, natomiast ok. 7 % stanowi teren przeznaczony, zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Czosnów, pod zabudowę zagrodowo–mieszkaniową.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż opisanego gruntu powinna być zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że posiada on przeznaczenie orne stosownie do art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z dyspozycji art. 9 pkt 2 lit a cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast m.in.w drodze umów sprzedaży pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Za gospodarstwo rolne, stosownie do treści art. 2 ust. 1 ww. ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 tej ustawy, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Z powołanego wyżej przepisu art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że celem ustawodawcy jest zwolnienie tych czynności cywilnoprawnych, których przedmiotem sprzedaży jest gospodarstwo rolne albo, w wyniku których powstanie lub zostanie powiększone gospodarstwo rolne, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Z uwagi na to, że właścicielami przedmiotowych gruntów jest kilka osób, (jak wynika z załączonych do wniosku dokumentów), dla zastosowania zwolnienia będzie miał znaczenie stan faktyczny na chwilę dokonania czynności.

Należy podkreślić, że zwolnienie zawarte w art. 9 pkt 2 ma charakter warunkowy, co oznacza, że jedynie spełnienie kryteriów o których mowa w tym przepisie daje podstawę do zwolnienia umowy sprzedaży nieruchomości lub ich części z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku zawarcia umowy sprzedaży gruntu opisanego we wniosku, stosownie do przepisu art. 9 pkt 2 lit. a powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, taka umowa sprzedaży będzie zwolniona od podatku, tylko wtedy, jeżeli w chwili dokonania czynności nabywany grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne albo utworzy gospodarstwo rolne lub wejdzie w skład gospodarstwa rolnego.

Jeżeli natomiast, w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili zawarcia umowy sprzedaży nabywany grunt nie będzie spełniał warunku wymienionego w art. 9 pkt 2, taka umowa sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowić będzie wówczas wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży, którą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia z dnia dokonania czynności, bez odliczania długów i ciężarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj