Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-52/07
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-52/07
Data
2007.08.27



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obniżenie podatku należnego
opodatkowanie
reprezentacja


Pytanie podatnika
Spółka pyta czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. , ma prawo odliczać podatek naliczony przy zakupach towarów na potrzeby reprezentacji oraz czy ma obowiązek naliczenia podatku należnego od wydanych towarów?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art.86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług dotyczącego zakupu i przekazania towarów na cele reprezentacji

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkęw w/w wniosku jest nieprawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka nabywa towary na potrzeby reprezentacji. W szczególności są to napoje (w tym alkoholowe), ciastka, kwiaty i inne drobne prezenty. Zakupy są udokumentowane fakturami VAT. Towary te wydawane są kontrahentom lub służą do dekoracji i organizowania spotkań z kontrahentami.

Spółka pyta czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. , ma prawo odliczać podatek naliczony przy w/w zakupach oraz czy ma obowiązek naliczenia podatku należnego od wydanych towarów?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zasadą jest, że obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.Równocześnie jednak w art. 88 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy postanawia się, że przytoczony przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Podatnik, który nabywa towary na cele reprezentacji związanej z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, ma prawo odliczyć cały związany z tym nabyciem podatek naliczony. W przypadku towarów przekazywanych na cele reprezentacji, podatnik, który miał prawo do odliczenia związanego z ich nabyciem podatku naliczonego (i to niezależnie od tego czy z tego prawa skorzystał czy nie) jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej oraz zadeklarowania, związanego z tym przekazaniem podatku należnego.

Oznacza to, że również w stanie prawnym obowiązującym od 01.01.2007r., podatek naliczony związany z nabyciem towarów przekazanych następnie na cele reprezentacji jest w pełni odliczalny, chyba, że reprezentacja dotyczy czynności nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 86 ust. 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, , gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Od 01.01.2007r. wydatki związane z reprezentacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Znowelizowany przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.) stanowi bowiem, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych.

Od ogólnej zasady określonej w cytowanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca przewidział wyjątki. Zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 powyższej ustawy przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Aby uznać nieodpłatne przekazanie towarów za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w stosunku do nabywanych towarów, które następnie są przedmiotem tej czynności musi przysługiwać Spółce prawo odliczenia podatku naliczonego. W sytuacji przekazania towarów na cele reprezentacji, prawo to uzależnione jest od woli podatnika. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy prawo to powstaje dopiero w chwili, w której podatnik czynność tę opodatkuje podatkiem należnym.

Zatem w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacji, jeśli Spółka czynność tę opodatkuje podatkiem należnym, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących zakupu towarów przekazywanych na cele reprezentacji. W przeciwnym zaś wypadku, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów przekazywanych na cele reprezentacji.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj