Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/34/07/ACH
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/34/07/ACH
Data
2007.09.04



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
odpisy amortyzacyjne
podatek dochodowy od osób fizycznych
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego środka trwałego, uwzględniając go w kosztach działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 29.06.2007r ( nadanego pocztą 29.06.2007r., wpływ do tutejszego Urzędu 02.07.2007r) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, dokonanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych z tytułu zakupu środka trwałego oddanego przez finansującego, na podstawie umowy leasingu finansowego, do korzystania Pani firmie - uznaje za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 29.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 02.07.2007r) zwróciła się Pani do Naczelnika tutejszego Urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Zapytanie Pani brzmi, czy prawidłowo dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego środka trwałego, uwzględniając go w kosztach działalności gospodarczej.
Pani zdaniem, z uwagi na fakt, że spółka cywilna jest małym przedsiębiorcą , ma prawo do jednorazowej amortyzacji , niezależnie od sposobu sfinansowania nabycia środka trwałego.

Rozpatrując sprawę , należy stwierdzić co następuje:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. opodatkowaną w formie zasad ogólnych. Dla celów prowadzonej działalności zakupiono sprzęt - unit stomatologiczny EKO wraz z fotelem, końcówkami i osprzętem .

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust.1 znowelizowanej ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) , kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 (...).
W/w znowelizowana ustawa wprowadza także możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych dla niektórych podatników, a mianowicie :
W świetle art. 22k ust. 7 ustawy, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust.11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości poczatkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Mali podatnicy to tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży ( wraz z kwotą podatku od towarów i usług ) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1.000 zł, zgodnie z art. 5a pkt 20 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w 2007 roku prawo do amortyzacji na powyższych zasadach mają tylko osoby, których obroty w 2006r., nie przekroczyły kwoty 3.180.000zł. W dniu 13.04.2007r złożyła Pani w tutejszym Urzędzie zeznanie roczne za 2006r , z którego wynika uzyskany przez spółkę przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w kwocie 147.340,61zł. Zatem, firma Pani posiada status tzw. " małego podatnika".
Zgodnie z definicją zawartą w art. 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , przez umowę leasingu określa się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron , zwana " finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie, drugiej stronie, zwanej dalej " korzystającym" , podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Przepisy podatkowe wyodrębniają dwie kategorie leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy.
Podział ten ma zasadnicze znaczenie dla określenia skutków podatkowych występujących zarówno po stronie " finansującego" jak i " korzystającego".
Leasing finansowy ( kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie w zamian za raty leasingowe.
Przedmiot leasingu jest własnością " finansującego" , amortyzuje go " korzystający". Natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.
Zgodnie z art. 23 f ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów " korzystającego" nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1 w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
- suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług , odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Zatem, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 23f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po upływie podstawowego okresu umowy leasingu" finansujący" przenosi na " korzystającego" własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będących przedmiotem tej umowy.

Z analizy dołączonych do wniosku dokumentów wynika, iż umowa leasingu spełnia warunki wyżej wymienionych przepisów podatkowych , wobec czego, mają do niej zastosowanie przepisy art. 23 a ust. 3 w związku z art. 22a-22m - uprawniające do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych.

A zatem, stanowisko Pani w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia – art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj