Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-16/07/BA/17187
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-16/07/BA/17187
Data
2007.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przychód
spółka komandytowa
udział
wspólnik


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta czy właściwe jest rozliczenie przez komplementariusza (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) przychodów i kosztów w spółce komandytowej z przychodami i kosztami z prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowane tak ustalonego dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 19.12.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 27.12.2006 r.), uzupełnionego pismem z dn. 17.01.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jednostka we wniosku przedstawia, że wstępuje jako komplementariusz do spółki komandytowej.

Wnioskodawca pyta czy właściwe jest rozliczenie przez komplementariusza (spółkę z ograniczona odpowiedzialnością) przychodów i kosztów w spółce komandytowej z przychodami i kosztami z prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowanie tak ustalonego dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka w odpowiedzi na wezwanie z dn. 04.01.2007 r. w którym została wezwana do zajęcia własnego stanowiska w sprawie, przedstawiła, że nie ma jeszcze sprecyzowanego własnego stanowiska w sprawie, gdyż umowa spółki komandytowej jeszcze nie powstała. Natomiast - jak Spółka sama przedstawia- podziela zdanie zawarte w opinii, o którą zwróciła się do firmy księgowej, którą to przesłała w załączeniu. Tutejszy Organ podatkowy uznał przesłaną opinię jako stanowisko Jednostki w sprawie.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Z kolei ust. 2 głosi, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z powyższej regulacji wynika, że przychód wspólnika z udziału w spółce osobowej, jak i koszty uzyskania tego przychodu ustala się na podstawie posiadanego przezeń udziału, przy czym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa, o jaki udział chodzi.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskujący, jako komplementariusz spółki komandytowej, będzie łączył przychody z udziału w tej spółce z pozostałymi, własnymi przychodami. Wielkość przychodów z udziału w spółce powinna być określona proporcjonalnie w stosunku do udziału wspólnika (komplementariusza) w zysku tej spółki. Udział wspólnika w spółce osobowej - zdaniem tutejszego organu - odnosi się bowiem do „dochodu" uzyskanego przez wspólnika z działalności prowadzonej w formie spółki osobowej. Przy czym wskazana powyżej zasada proporcjonalnego rozliczania ma odpowiednie zastosowanie również w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, ewentualnych zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Wnioskodawca (komplementariusz) ustali zatem swoje przychody z udziału w spółce komandytowej oraz koszty uzyskania przychodów, w oparciu o dane liczbowe, wynikające z ksiąg rachunkowych, prowadzonych przez spółkę komandytową. Wnioskujący, jako osoba prawna, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma obowiązek ustalenia ww. kategorii zgodnie ze stosownymi przepisami przywołanej ustawy podatkowej.

Wnioskujący jako komplementariusz, będący osobą prawną, przy wpłacaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięcznej o której mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w składanym zeznaniu rocznym CIT 8 na podstawie art. 27 ust. 1 w/w ustawy, jest zobowiązany uwzględnić przychody i koszty wygenerowane przez spółkę komandytową proporcjonalnie do udziału posiadanego przez komplementariusza w tej spółce wraz z pozostałymi przychodami i kosztami komplementariusza, uzyskanymi z innej działalności. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku dochodowego w części dotyczącej dochodów z tytułu udziału w spółce osobowej jest bowiem jej wspólnik.

Stawka podatku od dochodu osiągniętego przez osoby prawne zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynosi 19 %.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj