Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/423-14/07
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/423-14/07
Data
2007.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
udziałowiec
wartość zadłużenia


Pytanie podatnika
Czy w obecnym stanie prawnym, przy wypłacie odsetek umownych od pożyczek udzielonych Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez udziałowców posiadających ponad 25% udziałów, do wartości zadłużenia Spółki wobec tych udziałowców określonej na dzień wypłaty odsetek od pożyczek wlicza się wysokość zadłużenia wobec tych udziałowców z tytułu pożyczek udzielonych przed dniem 1 stycznia 2005r.?


Udziałowcami spółki są dwie osoby fizyczne posiadające po 50% udziałów każda, które w latach 2004-2006 udzieliły Spółce pożyczek na realizację inwestycji. Odsetki od pożyczek nie zostały jeszcze wypłacone.

W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy w obecnym stanie prawnym, przy wypłacie odsetek umownych od pożyczek udzielonych Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez udziałowców posiadających ponad 25% udziałów, do wartości zadłużenia Spółki wobec tych udziałowców określonej na dzień wypłaty odsetek od pożyczek wlicza się wysokość zadłużenia wobec tych udziałowców z tytułu pożyczek udzielonych przed dniem 1 stycznia 2005r.?

Podatnik uważa, iż w sytuacji, gdy wypłata odsetek umownych od pożyczki udzielonej przez udziałowców posiadających ponad 25% udziałów w Spółce następuje po dniu 1 stycznia 2005r., do wartości zadłużenia spółki nie dolicza się zadłużenia spółki wynikającego z pożyczek udzielonych spółce przez tych udziałowców przed dniem 1 stycznia 2005r.

Organ podatkowy stwierdza, iż zajęte stanowisko jest nieprawidłowe.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wskazanej ustawy.

W myśl natomiast unormowań prawnych wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 60, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Wyżej wymienionych przepisów nie stosuje się jednak, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533), do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników przed dniem 1 stycznia 2005r., którzy przed tym dniem posiadali siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegali obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wskazać należy, iż powołane przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez podmioty powiązane z nią w sposób przewidziany w ustawie i mają zastosowanie w przypadkach, gdy zadłużenie spółki wobec wskazanych w ustawie podmiotów przekroczy określony pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy.

Uregulowania ustawy nowelizującej nie zawierają przepisów przejściowych odnoszących się do kalkulacji zadłużenia m.in w kwestii ustalenia czy określając limit zadłużenia należy uwzględnić tylko pożyczki udzielone po dniu 1 stycznia 2005r., czy też pożyczki udzielone przed tą datą. Jednakże wskazać należy, iż w powołanych przepisach mowa jest o zadłużeniu, a nie o zadłużeniu z jakiegoś konkretnego tytułu. Z tego też względu przepis znajduje zastosowanie w przypadkach wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie spółki z jakiegokolwiek tytułu wobec wspomnianych podmiotów powiązanych przekroczy poziom, określony na dzień zapłaty odsetek od pożyczki.

Powyższe oznacza, iż przy ustalaniu limitu zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uwzględniać wszelkie zobowiązania wobec pożyczkodawców, także te, które powstały przed 1 stycznia 2005r. Powołany natomiast przez Wnioskodawcę przepis art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw odnosi się do ograniczeń przy zaliczeniu w koszty kwot zapłaconych odsetek od pożyczek, nie natomiast do ustalania limitu zadłużenia wobec pożyczkodawców.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj