Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-44a/07/SG
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-44a/07/SG
Data
2007.07.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
faktura VAT
marża


Pytanie podatnika
W piśmie pyta Pan , czy na fakturze VAT- marża w jednej pozycji należy wykazać kwotę sprzedaży pojazdu bez VAT czy również marżę opodatkowaną stawką 22% ? , czy marżę należy ewidencjonować w kasie fiskalnej ?


Wnioskiem z dnia 15.05.2007 r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej wystawiania faktury VAT marża , w przypadku sprzedaży samochodów używanych przy zastosowaniu szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych .

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej , będzie Pan dokonywał sprzedaży samochodów używanych , nabytych uprzednio w krajach Unii Europejskiej. Złożył Pan w tut. urzędzie oświadczenie , że w tym zakresie sprzedaży będzie Pan stosował faktury VAT-marża . W piśmie pyta Pan , czy na fakturze VAT- marża w jednej pozycji należy wykazać kwotę sprzedaży pojazdu bez VAT czy również marżę opodatkowaną stawką 22% ? , czy marżę należy ewidencjonować w kasie fiskalnej ? Zdaniem Pana faktura VAT- marża określa tylko sprzedaż pojazdu w kwocie netto , natomiast marża i podatek należny w wysokości 22% powinny być ewidencjonowane w kasie fiskalnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą , w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych , dzieł sztuki , przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży , podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą , którą ma zapłacić nabywca towaru , a kwotą nabycia , pomniejszona o kwotę podatku .

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w przepisie art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy , o których mowa w art. 15 , są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży , datę dokonania sprzedaży , cenę jednostkową bez podatku , podstawę opodatkowania , stawkę i kwotę podatku , kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy , z zastrzeżeniem ust. 2 , 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 . Natomiast przepis art. 120 ust. 16 mówi , że podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów , w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża . Szczegółowe wymagania dotyczące faktury VAT – marża zawiera przepis § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 95 poz. 798 ze zm.) . W myśl tych uregulowań na fakturach dokumentujących sprzedaż towarów używanych w systemie marży , w miejsce oznaczenia „ Faktura VAT” należy wpisywać „Faktura VAT -marża „ . Poza tym faktura powinna zawierać dane wymagane przez przepisy § 9 ust. 1 pkt.1-5 i 12 w/w rozporządzenia takie jak : imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy ; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy ; dzień , miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury ; nazwę towaru lub usługi ; jednostkę miary i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj wykonanych usług ;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie. Tak więc faktura VAT-marża powinna w jednej kwocie określać należność jaką nabywca jest obowiązany zapłacić. W świetle powyższego stanowisko Pana w tej kwestii zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Odnosząc się zaś do obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej wartości sprzedaży oraz kwoty marży tut organ podatkowy zauważa co następuje :Zgodnie z art. 111 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych . Przy czym ustawa ta nie reguluje w sposób odrębny sposobu ewidencjonowania w kasie rejestrującej sprzedaży towarów opodatkowanych w systemie marży . W tym zakresie obowiązuje przepis § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r . w sprawie kryteriów i warunków technicznych , którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz.U. z 2002 r Nr 108 poz. 948 ze zm.) . Zgodnie z tym zapisem , podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących , u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej , zlecenia , pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża , ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników . Zatem w przypadku stosowania przy dostawie towarów procedury marży przy ewidencjonowaniu sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej należy ewidencjonować w jednej pozycji całą wartość sprzedaży towaru tj. kwotę należną od nabywcy . W celu prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej , należy prowadzić ewidencję , o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy zawierającej dane wymienione w art. 120 ust. 15 tj. kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży .

w świetle powyższego stanowisko Pana , iż w przypadku sprzedaży towarów używanych opodatkowanej w systemie marży , ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej podlega jedynie marża i podatek należny - jest nieprawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj