Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DVII/443-96-16/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DVII/443-96-16/07
Data
2007.07.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
korekta podatku
nieruchomości
odliczenie podatku od towarów i usług
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
czy działając na podstawie art. 86 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług może złożyć korekty deklaracji VAT – 7, w których dokona częściowego odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem ustalonej proporcji.


POSTANOWIENIE

Na podstawie: - art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2007r. (j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 26 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590)

  • uznaję stanowisko Jednostki zawarte we wniosku z dnia 19 czerwca 2007r. (data wpływu do tut. urzędu 20 czerwca 2007r.) uzupełnione pismem z dnia 2 lipca 2007r. (data wpływu do tut. urzędu 5 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 19 czerwca 2007r. Jednostka wystąpiła do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Jednostka od 2006r. ponosi wydatki inwestycyjne związane z budową budynku, który będzie służył sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej. W 2006r. wydatki na ten cel zostały udokumentowane fakturami, z których wynika łączna wartość netto 79.368,98zł, podatek VAT 17.461,17zł. Natomiast od stycznia 2007r. do maja 2007r. wartość netto wydatków inwestycyjnych wyniosła 230.820,44zł, podatek VAT 50.780,50zł. Jednostka nie skorzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w terminie określonym w art. 86 ust. 10, 11 ustawy o podatku od towarów i usług i nie złożyła korekt deklaracji za ww. okresy rozliczeniowe na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednostka ma wątpliwości czy działając na podstawie art. 86 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług może złożyć korekty deklaracji VAT – 7, w których dokona częściowego odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem ustalonej proporcji.

Jednostka uważa, że ma prawo do złożenia korekt deklaracji VAT – 7 za poszczególne okresy rozliczeniowe 2006r. i 2007r. i odliczenia przy pomocy ustalonej proporcji podatku naliczonego od poniesionych wydatków inwestycyjnych. Ponadto Jednostka uważa, że po podpisaniu protokołu odbioru robót budowlanych i przyjęciu budynku do użytkowania rozpocznie dziesięcioletnią korektę podatku naliczonego wynikającą z art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.).

Ocena prawna stanowiska z przytoczeniem przepisów prawa.

Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarto w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem – niemającym zastosowania w niniejszej sprawie – art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z uregulowania tego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy cytowanej ustawy, a należą do nich m. in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt. 2 – 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - stosownie do art. 86 ust. 11 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W treści art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zatem w przypadku, gdy nabyte towary lub usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku, odliczenia dokonać można proporcjonalnie.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego – stosownie do art. 90 ust.2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług proporcję, o której mowa wyżej, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl art. 90 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Stosownie do art. 91 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną wyżej nie przekracza 2 punktów procentowych. (art. 91 ust. 1).

Stosownie do zapisu art. 91 ust. 2 cyt. ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Według normy prawnej wynikającej z art. 91 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług korekty, o której mowa w ust. 1 i 2 dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Zatem skoro Jednostka w 2006r. poniosła wydatki inwestycyjne związane z budową budynku i nie dokonała odliczenia podatku wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących tej inwestycji to na podstawie art. 86 ust. 13 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług może złożyć korekty deklaracji VAT – 7, w których dokona częściowego odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktycznej proporcji ustalonej dla zakończonego roku podatkowego - 2006r.

Dopiero po zakończeniu inwestycji i oddaniu budynku do użytkowania Jednostka będzie zobowiązana do dokonywania 10 letniej korekty kwoty podatku naliczonego.

Reasumując tut. organ podatkowy podzielił stanowisko Jednostki w zakresie prawa do złożenia korekt deklaracji VAT – 7 na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, w których Jednostka w związku z prowadzoną inwestycją dokona proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego oraz odnośnie dyspozycji wynikającej z art. 91 ust. 2 cytowanej ustawy o VAT odnośnie rozpoczęcia 10 letniej korekty podatku naliczonego, licząc począwszy od roku, w którym budynek zostanie oddany do użytkowania.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj