Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US-15/POI/423/JK/6/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-15/POI/423/JK/6/07
Data
2007.08.28



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
Narodowe Fundusze Inwestycyjne
opodatkowanie dochodów
spółdzielnie mieszkaniowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
czy dochodem ze sprzedaży jednostek udziałowych funduszu inwestycyjnego będzie różnica pomiędzy ceną sprzedaży tych jednostek, a ceną ich nabycia powiększoną o koszty nabycia ?czy dochodem do opodatkowania dla spółdzielni mieszkaniowej będzie różnica wartości pomiędzy ceną sprzedaży, a ich wartością na dzień 31 grudnia 2006 r., gdyż wcześniejszy ich przyrost wartości był zaksięgowany i ujęty w bilansie rocznym i nie podlegał opodatkowaniu?czy spółdzielnia mieszkaniowa powinna opodatkować dochód ze sprzedaży ww. jednostek uzyskany w 2007 r., czy też może podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku z tej sprzedaży na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 6 czerwca 2007 r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania osób prawnych

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiła następująco.

Spółdzielnia nabyła jednostki udziałowe funduszu inwestycyjnego i dokonała ich zaksięgowania w cenie nabycia. Na koniec każdego roku jednostka emitująca dokonywała wyceny tych jednostek, na podstawie której spółdzielnia podwyższała ich wartość księgując na przychody finansowe. Do końca 2006 r. dochody spółdzielni korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego. Obecnie od 2007 r. dochody spółdzielni zostały opodatkowane w zakresie gospodarki niezwiązanej z zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym Spółdzielnia Mieszkaniowa zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce:

czy dochodem do opodatkowania spółdzielni mieszkaniowej ze sprzedaży jednostek udziałowych funduszu inwestycyjnego będzie różnica pomiędzy ceną sprzedaży tych jednostek, a ceną ich nabycia powiększoną o koszty nabycia ?

czy dochodem do opodatkowania dla spółdzielni mieszkaniowej będzie różnica wartości pomiędzy ceną sprzedaży, a ich wartością na dzień 31 grudnia 2006 r., gdyż wcześniejszy ich przyrost wartości był zaksięgowany i ujęty w bilansie rocznym i nie podlegał opodatkowaniu?

czy spółdzielnia mieszkaniowa powinna opodatkować dochód ze sprzedaży ww. jednostek uzyskany w 2007 r., czy też może podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku z tej sprzedaży na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?

Stanowisko podatnika.

W związku z przeznaczeniem dochodu uzyskanego ze sprzedaży jednostek udziałowych funduszu inwestycyjnego, na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, dochód ten powinien korzystać ze zwolnienia podatkowego.Ewentualny podatek od dochodu należałoby liczyć od różnicy między wartością z dnia sprzedaży, a ich wartością na dzień 31 grudnia 2006 r. gdyż wcześniejszy przyrost ich wartości odnoszony był na przychody finansowe spółdzielni.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje:Fundusze inwestycyjne na mocy art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zostały objęte podmiotowym zwolnieniem z tego podatku. Podatnikami podatku dochodowego są natomiast uczestnicy tego funduszu – osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które za wpłaty wnoszone do funduszu nabywają jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na postawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Według ustawodawcy za przychody podatkowe z tytułu obrotu jednostkami uczestnictwa uznaje się wszelkie przysporzenia majątkowe o trwałym charakterze, powodujące przyrost majątku podatnika, natomiast za koszty uzyskania przychodów uważa się wydatki faktycznie poniesione, których celem jest zakup prawa majątkowego. Nie powoduje natomiast powstania przychodu ani kosztów podatkowych zmiana wartości portfela inwestycyjnego, w wyniku dokonywania wyceny tych jednostek na koniec każdego roku, a stanowi jedynie ustalenie aktualnej ich wartości.

A zatem obowiązek podatkowy dla uczestników funduszu inwestycyjnego z tytułu podatku dochodowego powstaje m.in. na skutek odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa. Dla uczestników funduszu będących osobami prawnymi dochody takie są opodatkowane na zasadach ogólnych. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem natomiast jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania.Mając na względzie ww. regulacje należy stwierdzić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym przychód stanowi wartość uzyskana ze zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, natomiast kosztem uzyskania przychodów są faktycznie poniesione wydatki w chwili nabycia jednostek. W konsekwencji nadwyżka przychodu nad kosztami ich uzyskania powstała w wyniku zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego jest dochodem spółdzielni.

Trzeba ponadto zauważyć, iż dochody uzyskane w wyniku zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nie mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak stanowi ww. przepis wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Należy tu podkreślić, iż zwolnienie z opodatkowania na gruncie ww. artykułu dotyczy sytuacji, w której dochody pochodzą z działalności w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz są przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Z uwagi na brak ustawowych definicji pojęć zasoby mieszkaniowe i gospodarka zasobami mieszkaniowymi należy odwołać się do ich potocznego znaczenia i definicji formułowanych na użytek prawa podatkowego w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym w sprawach podatkowych.

Przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Natomiast na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.

Na gruncie ww. regulacji, przytoczonych pojęć (zasoby mieszkaniowe i gospodarka zasobami mieszkaniowymi) oraz przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż przychodem dla spółdzielni będzie wartość uzyskana ze zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, natomiast kosztem uzyskania przychodów faktycznie poniesione wydatki w chwili nabycie jednostek.

W konsekwencji nadwyżka przychodu nad kosztami ich uzyskania powstała w wyniku zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego jest dochodem spółdzielni, który z uwagi na fakt, iż nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lecz z działalności polegającej na lokowaniu środków pieniężnych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj