Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
1411/PB/415-3/07/DW
z 27 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1411/PB/415-3/07/DW
Data
2007.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszt
samochód
współwłasność


Pytanie podatnika
czy mógłbym amortyzować środek trwały od całkowitej ceny nabycia tj. 72.000 zł., czy tylko od 50% przypadającego na mnie udziału. To samo dotyczy ubezpieczenia jak i rejestracji pojazdu.
Tożsamy z
126100


Postanowienie

Na podstawie art.216 § 1 oraz art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jt. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim w związku z wnioskiem z dnia 30.05.2007r. uzupełnionym w dniu 24.07.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika dotyczące kosztów użytkowania samochodu osobowego zakupionego jako współwłasność

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30.05.2007r. (uzupełnionym w dniu 13.07.2007 r., następnie w dniu 24.07.2007r.) Pan XX zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie amortyzacji środka trwałego-samochodu osobowego stanowiącego współwłasność jak również innych wydatków związanych z jego eksploatacją.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, prowadzona podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Od kwietnia 2007 roku jest współwłaścicielem samochodu osobowego. Samochód ten będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik chciałby skorzystać z amortyzacji samochodu jak również zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z ubezpieczeniem, zarejestrowaniem i bieżącą eksploatacją samochodu.

Zdaniem podatnika, w sytuacji kiedy podatnik używa samochodu na potrzeby prowadzonej działalności i ponosi z tytułu tego dodatkowe wydatki na zakup paliwa, rejestrację samochodu jak również ubezpieczenie, a drugi współwłaściciel nie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, w związku z czym nie będzie księgował w koszty odpisów amortyzacyjnych. Podatnik przyjął w ewidencji środków trwałych za wartość początkową całkowitą cenę nabycia samochodu osobowego tj. 72.000,00 zł łącznie z podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie jest podatnikiem VAT. Wydatki na nabycie samochodu osobowego nie przewyższyły równowartości 20.000,00 euro, także zgodnie z art. 23 ust.1 pkt.4 odpisy amortyzacyjne będą kosztem podatkowym w całości.

Organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art.22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością; maszyny, urządzenia i środki transportu; inne przedmioty – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt.1, zwane środkami trwałymi. W myśl art.22g ust.11w/w ustawy w razie, gdy środek trwały stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika majątku ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiącego wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Zatem przedmiotowy środek trwały, który stanowi współwłasność można wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Kosztem uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności będą odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej ustalonej proporcjonalnie do Pana udziału we współwłasności. Natomiast w zakresie wydatków związanych z eksploatacją tegoż samochodu należy mieć na uwadze zapis art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 w/w ustawy. Jeżeli zatem będą ponoszone wydatki związane z eksploatacją samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, winny one być racjonalnie uzasadnione, faktycznie poniesione i związane z prowadzoną działalnością. Wydatki spełniające kryteria art.22 ust.1, a nie wymienione w art.23 ustawy stanowić będą koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwej dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a § 4 w związku z art.236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jt. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie 06-400 Ciechanów, ul. Warszawska 58 za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj