Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/443-20/07/MK
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/443-20/07/MK
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w fakturach dotyczących wydatków poniesionych na wynajem powierzchni wystawienniczej, zorganizowania i zabudowy stoisk, zakup gadżetów i nagród ( z logo firmy) dla kontrahentów, nabycie usług cateringowych, wydatki na usługi noclegowe i gastronomiczne dla osób obsługujących targi?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zmianami) w związku ze złożonym przez Spółkę wnioskiem z dnia 26.06.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w fakturach dotyczących wydatków poniesionych na : wynajem powierzchni wystawienniczej, zorganizowania i zabudowy stoisk, zakup gadżetów i nagród ( z logo firmy ) dla kontrahentów oraz nabycie usług cateringowych - za prawidłowe,- wydatki na usługi noclegowe i gastronomiczne dla osób obsługujących targi oraz wydatki związane z zorganizowaniem poczęstunku oraz zapewnieniem noclegu dla klientów , kontrahentów i gości za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 26.06. 2007r Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego tj. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) i ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14 poz. 176 ze zm.) dotyczących zaliczenia do kosztów reklamy wydatków poniesionych na organizację targów oraz na konsumpcję i noclegi na targach osób zatrudnionych przy obsłudze targów oraz kontrahentów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zorganizować poza siedzibą firmy targi, których celem jest przedstawienie oferty handlowej w zakresie sprzedawanych towarów, stwarzającej możliwości nawiązania nowych kontaktów handlowych, pozyskania klientów, podpisania nowych umów , uzyskania kontraktów, a w efekcie zwiększenie w przyszłości sprzedaży oferowanych towarów. Spółka ponosi koszty na wynajem powierzchni wystawienniczej, zorganizowania i zabudowy stoisk, zatrudnienia obsługi stoisk, zorganizowania noclegów i konsumpcji dla obsługi i uczestników targów oraz zorganizowania poczęstunku i noclegu dla klientów, kontrahentów i gości firmy. Oprócz kosztów związanych z organizacją i obsługą stoisk, zakupem gadżetów i nagród dla kontrahentów Spółka ponosi wydatki na usługi noclegowe, gastronomiczne i cateringowe dla osób obsługujących targi oraz klientówSpółka ma wątpliwość, czy wszystkie ww. koszty może zaliczyć do kosztów reklamy a nie do kosztów reprezentacji, a tym samym do kosztów uzyskania przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki wszystkie wymienione koszty należy zaliczyć do wydatków na reklamę , które stanowią koszty uzyskania przychodów i uprawniają do odliczenia podatku naliczonego w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dla klientów Spółki odwiedzających targi będą oferowane napoje, słodycze, zorganizowany gorący posiłek oraz zapewniony nocleg . Według Spółki jest to zachęta do odwiedzenia stoisk, zapoznania się z oferowanymi produktami a w konsekwencji doprowadzenia do złożenia zamówień skutkujących zawarciem umów kupna – sprzedaży. Stanowi to element reklamy, zwiększający zainteresowanie targami, umożliwiający kontrahentom z innych regionów udział w targach a w konsekwencji zwiększający rynek zbytu dla Spółki.Spółka przywołuje przepis art. 88 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, który stanowi, że obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych. Powołuje się także na interpretacją Ministerstwa Finansów zgodnie z którą prawo do odliczenia VAT nie będzie przysługiwać wyłącznie wówczas, jeśli nabywane są usługi gastronomiczne, czyli zakwalifikowane do grupowania 55.3 PKWiU. Zdaniem Spółki zakup usług zakwalifikowanych do grupowania 55.5 PKWiU ( czyli usług stołówkowych i cateringowych) oraz zakup towarów tj. napoi, słodycze, owoców, umożliwia odliczenie podatku naliczonego, wykazanego w fakturach zakupu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje;

W postanowieniu znak 1426/US300/415-35/07/AD z dnia 06.09.2007r Naczelnik tut Urzędu Skarbowego, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zajął stanowisko w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją targów. Przedstawione wydatki zakwalifikowane zostały do trzech grup kosztów:1) do kosztów reklamy zliczono wydatki poniesione na wynajem powierzchni wystawienniczej, zorganizowania i zabudowy stoisk, zakup gadżetów reklamowych z logo firmy oraz nagród dla kontrahentów,2) wydatki związane z zorganizowaniem poczęstunku ( napoje, słodycze i zorganizowany gorący posiłek ) oraz zapewnienie noclegu dla klientów, kontrahentów i gości firmy mieszczą się w ramach kosztów reprezentacji, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym,3) ogólne koszty funkcjonowania firmy , które podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów i obejmują: koszty związane z zatrudnieniem osób do obsługi stoisk na targach oraz wydatki na usługi noclegowe, gastronomiczne i cateringowe dla osób obsługujących targi. W zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w przedstawionym stanie faktycznym - Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje;

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia naliczonego podatku VAT zostały sformułowane w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zmianami). Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4 , art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. W art. 88 ust. 1 ustawy VAT wymienione zostały przypadki, w których w stosunku do nabywanych przez podatnika towarów i usług nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Zgodnie z pkt. 2 wyłączenie to dotyczy wydatków które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z kolei w pkt. 4 ustawodawca wskazał, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem;a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119 , wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,b) nabycie gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Uwzględniając ww. przepisy jak również stanowisko Naczelnika tut Urzędu Skarbowego zawarte w postanowieniu znak 1426/US300/415-35/07/AD z dnia 06.09.2007r zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych i noclegowych bez względu dla kogo zostały przeznaczone oraz innych wydatków, które zostały zaliczone do kosztów reprezentacji czyli do kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów Spółki, a są to wydatki związane z zorganizowaniem poczęstunku ( napoje, słodycze, owoce itp. ).

Odnośnie odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu usług cateringowych, zdaniem tutejszego organu podatkowego do usług cateringowych nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku VAT zakazujące odliczenie VAT od nabytych usług gastronomicznych. Wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług w dziale 55 - „usługi hotelarskie i gastronomiczne” obok usług gastronomicznych (PKWiU 55.3 ) wyróżnia również usługi cateringowe ( PKWiU 55.52 ) . Usługa cateringowa jest sklasyfikowana w PKWiU nie jako usługa gastronomiczna , lecz jako usługa przygotowywania i dostarczania posiłków . A zatem podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tych usług pod warunkiem, że są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Powyższa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie niniejsze przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie , za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia .

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj