Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/27/2007
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/27/2007
Data
2007.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek liniowy
spółka jawna
umowa o zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy współnik spólki jawnej może opodatkować dochód z udziału w tej spólce podatkiem liniowym, w sytuacji gdy spółka wykonuje usługi na podstawie umowy o zarządzanie?
Tożsamy z
126298


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce jawnej podatkiem liniowym

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 28.06.2007r. wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że został Pan powołany uchwałą walnego zgromadzenia na funkcję członka zarządu spółki akcyjnej i nie wiąże Pana z tą spółką umowa o pracę.

W 2007r. zamierza Pan wraz z innymi członkami zarządu spółki akcyjnej (których również nie wiąże umowa o pracę) lub odpowiednio z osobami trzecimi nie mającymi żadnego związku ze Spółką założyć spółkę jawną. Na podstawie „Umowy o Zarządzanie” spółka jawna będzie świadczyła usługi w zakresie zarządzania na rzecz spółki akcyjnej.Zakres obowiązków członków zarządu spółki akcyjnej wynika z art. 368 § 1 KSH, który stanowi iż „zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje”, natomiast odpłatne usługi zarządzania spółką akcyjną będą świadczone wyłącznie przez spółkę jawną. Zakres tych obowiązków jest różny.

Zdaniem wnioskodawcy usługi w zakresie zarządzania wykonywane będą przez spółkę jawną, mogącą zgodnie z art. 8 § 1 KSH we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Oznacza to, iż wynagrodzenie otrzymywane z tytułu w/w umowy nie będzie stanowiło Pana przychodu , lecz przychód spółki jawnej.

W związku z powyższym uważa Pan, że nie uzyska od spółki akcyjnej przychodu z tytułu podejmowania „czynności zarządczych” w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz przychód z tytułu udziału w spółce jawnej w wysokości odpowiadającej wysokości jego prawa do udziału w zysku spółki, do którego mają zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.

Pana zdaniem wyłączenie możliwości wyboru formy opodatkowania z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawarte w art. 9a ust. 3 w/w ustawy nie dotyczy Pana, albowiem w roku obecnym, ani w roku poprzedzającym rok podatkowy nie wykonywał i nie będzie wykonywał w ramach umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy na rzecz spółki akcyjnej jakichkolwiek czynności.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy informuje

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat , w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.Wyłączenie to obejmuje m.in. działalność wykonywaną osobiście zdefiniowaną jako odrębne źródło przychodów wymienione w art. 13 pkt 9 w/w ustawy. Zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 9 wyżej powołanej ustawy jeden z wymienionych rodzajów przychodu z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 stanowią przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Czynności zostaną zaliczone do źródła przychodów zdefiniowanego w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli wykonywane są osobiście, a więc bez pośrednictwa osób trzecich i nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat ( art. 8 ust. 2 w/w ustawy). W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów podatkowych tutejszy organ podatkowy zauważa, że przychody otrzymywane z tytułu świadczenia usług zarządzania dla spółki akcyjnej nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez Pana lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych wspólników spółki jawnej. Nie będą to zatem przychody z działalności wykonywanej przez Pana osobiście, lecz przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej spółki. Przychód Pana z działalności gospodarczej jako wspólnika spółki jawnej będzie określany proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku.

Stosownie do postanowień art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.Zgodnie z art. 9 a ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym jeżeli „podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W świetle w/w przepisów oraz jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, jeśli żadnego ze wspólników spółki jawnej nie łączył stosunek pracy ani spółdzielczy stosunek pracy ze spółką akcyjną na rzecz której spółka jawna będzie świadczyć usługi zarządzania, a zatem nie ma przeszkód, aby przy spełnieniu wyżej opisanych warunków, dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej, opodatkował Pan podatkiem liniowym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj