Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PP/443-29/06
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/06
Data
2007.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenia
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z art. 19 Regulaminu Pracy Spółki - w myśl którego do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom pełniącym swoje obowiązki w nocy np. podczas składania pisma do druku - wyżywienia regeneracyjnego składającego się z kawy, herbaty oraz ciepłego posiłku - podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu podlega odliczeniu od podatku należnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 12.10.2006 r. ( data wpływu do tutejszego urzędu 13.10.2006 r.), uzupełnionego w dniach 31.10.2006 r. i 08.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy zgodnie z art. 19 „ Regulaminu Pracy" Spółki, w myśl którego do obowiązków pracodawcy należy "zapewnienie pracownikom pełniącym swoje obowiązki w nocy, np. podczas składania pisma do druku - wyżywienia regeneracyjnego, składającego się z kawy, herbaty oraz ciepłego posiłku", podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu podlega odliczeniu od podatku należnego.
Zdaniem Wnioskującego , ze względu na fakt, iż świadczenie to jest zagwarantowane w „regulaminie pracy" , podatek naliczony , zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup może być rozliczony.

W odpowiedzi na zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r, Nr 54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku danego wydatku z przychodami podatnika.
Kosztem uzyskania przychodów jest nie tylko wynagrodzenie wypłacane pracownikom, lecz również wszelkiego rodzaju świadczenia przysługujące pracownikom na podstawie Kodeksu pracy, ustaw szczególnych czy zbiorowych układów pracy. Kosztem uzyskania przychodów będą więc wydatki ponoszone przez pracodawcę zarówno na zapewnienie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i wszelkiego innego rodzaju ponoszone przez pracodawcę w ramach tzw. pakietów socjalnych.

Zgodnie z art.232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych".Przepisy wykonawcze regulujące powyższy obowiązek to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów ( Dz.U. Nr 60, poz.279) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 165, poz.1650).Pierwsze rozporządzenie dotyczy obowiązków pracodawcy względem pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych, natomiast drugie rozporządzenie mówi o obowiązku pracodawcy zapewnienia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Woda i napoje muszą być dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Zasadą zatem jest ponoszenie kosztów posiłków i napojów przez pracodawców jedynie w sytuacji, gdy na pracodawcy ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia pracownikom posiłków i napojów.W tym przypadku możliwe jest zaliczenie tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli obowiązek wydawania posiłków będzie wynikał z odrębnych przepisów, to wydatki poniesione przez pracodawcę na ten cel będą kosztami uzyskania przychodów. W pozostałych wypadkach wydatki ponoszone na posiłki dla pracowników nie są kosztami uzyskania przychodów i mogą być ponoszone z dochodu spółki.
W odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego brak podstaw do zaliczenia wydatków na zakup posiłków do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.Wartość świadczeń w postaci posiłków regeneracyjnych i profilaktycznych wydawanych dla pracowników w stosunku do których spółka nie miała obowiązku ich zapewnienia bądź obowiązek ten nie wynikał z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r, Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W ocenie tutejszego organu podatkowego, w świetle zacytowanych przepisów oraz przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.Dla w/w podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj