Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/415/27/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/27/07
Data
2007.03.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
adaptacja
budynek
cele rehabilitacyjne
kanalizacja
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
przyłącze
rehabilitacja
warunki odliczenia
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy osobie niepełnosprawnej posuadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności narządu ruchu, wymagającej zabiegów rehabilitacyjnych związanych z podłączeniem do węzła sanitarnego np. hydroterapii, przysługuje uprawnienie do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów podłączebnia budynku mieszkalnego do przyłącza kanalizacyjnego, w tym kosztów dokumentacji, materiałów i robocizny ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 26 ust. 7a pkt 1 i ust. 7b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 16.01.2007 r. (uzupełnionym w dniu 08.02.2007 r.) w sprawie odliczenia od dochodu za 2007 rok w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne poniesionych wydatków na adaptację budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W dniu 16.01.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności narządu ruchu. Choroba jest postępująca i nie rokuje poprawy. Wymaga Pani zabiegów rehabilitacyjnych związanych z podłączeniem do węzła sanitarnego. Natomiast budynek mieszkalny, którego jest Pani właścicielem, nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Chce Pani dokonać adaptacji budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jednocześnie wskazuje Pani, iż złożyła Pani wniosek do MOPS o dofinansowanie wydatków związanych z likwidacją barier architektonicznych w miejscu zamieszkania obejmujących podłączenie przyłącza kanalizacyjnego.

Pani zdaniem, będzie Pani przysługiwać uprawnienie do odliczenia od dochodu za 2007 rok w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne udokumentowanych wydatków (dokumentacja, materiał i robocizna) poniesionych na podłączenie przyłącza kanalizacyjnego z uwzględnieniem środków dofinansowanych przez MOPS.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 w/w ustawy, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zgodnie z art. 26 ust. 7b w/w ustawy, wydatki o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie. Warunkiem odliczenia tych wydatków, w świetle art. 26 ust. 7d pkt 1, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach. Zgodnie z art. 26 ust. 7c w/w ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Aby skorzystać z odliczenia od dochodu na mocy powołanych przepisów adaptacja i wyposażenie mieszkania (budynku mieszkalnego) musi być podyktowana potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Oznacza to, iż zakres i rodzaje robót związanych z adaptacją mieszkania (budynku mieszkalnego) uzależniony jest od charakteru niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej. Należy przy tym mieć na uwadze, że adaptacja ma ułatwić osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w mieszkaniu (budynku mieszkalnym) stosownie do rodzaju niepełnosprawności podatnika, a nie podnieść komfort funkcjonowania tej osoby w mieszkaniu czy budynku. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności narządu ruchu. Wymaga Pani zabiegów rehabilitacyjnych związanych z podłączeniem do węzła sanitarnego. Natomiast budynek mieszkalny, którego jest Pani właścicielem, nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Chce Pani dokonać adaptacji budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jednocześnie wskazuje Pani, iż złożyła Pani wniosek do MOPS o dofinansowanie wydatków związanych z likwidacją barier architektonicznych obejmujących podłączenie przyłącza kanalizacyjnego. Zatem, jeżeli zakres robót obejmujących wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, ma na celu likwidację barier architektonicznych związanych z rodzajem Pani niepełnosprawności - z niepełnosprawnością narządu ruchu - oraz stworzenie warunków do zainstalowania urządzeń służących Pani w rehabilitacji, to wydatki te należy uznać za wydatki na adaptację budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności. W świetle powyższego, w opisanym stanie faktycznym będzie Pani przysługiwać uprawnienie do odliczenia od dochodu za 2007 rok w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne wydatków poniesionych w 2007 roku na przyłącze kanalizacyjne (dokumentacja, materiał i robocizna). W przypadku, gdy poniesione przez Panią wydatki zostaną Pani dofinansowane przez MOPS, odliczeniu podlegać będzie różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą dofinansowaną. A zatem, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Panią zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj