Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PP-406/15/2007/VAT
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/15/2007/VAT
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
świadczenia na rzecz pracowników
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo, podatnik czynny podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupów kawy, herbaty, cukru itp., które są zużywane przez zatrudnionych w spółce pracowników, w godzinach pracy. Pracownicy mają swobodny dostęp do tych artykułów, a ich zużycie nie jest limitowane ani ewidencjonowane. Pracownicy nie maja prawa do zabierania tych artykułów do domu, i nie przysługuje im ekwiwalent z tytułu nie korzystania z tych artykułów. Czy przedsiębiorstwo ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. towarów?
Tożsamy z
79594


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1-4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590 z 2006 r.) udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w zakupach, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2007 r. (wpływ w dniu 16.04.2007 r.).

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny i stanowisko podatnika w sprawie:

Przedsiębiorstwo, podatnik czynny podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupów kawy, herbaty, cukru itp., które są zużywane przez zatrudnionych w spółce pracowników, w godzinach pracy. Pracownicy mają swobodny dostęp do tych artykułów, a ich zużycie nie jest limitowane ani ewidencjonowane. Pracownicy nie maja prawa do zabierania tych artykułów do domu, i nie przysługuje im ekwiwalent z tytułu nie korzystania z tych artykułów.

Pytanie podatnika dotyczy tego, jak rozliczyć podatek VAT naliczony związany z przedmiotowymi zakupami.

Zdaniem podatnika, ma on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w przedmiotowych zakupach z uwagi na to, że zakupy te stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym, a więc nie znajduje zastosowania regulacja art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT oraz pomimo tego, że przekazanie tych artykułów pracownikom nie jest zdarzeniem rodzącym obowiązek podatkowy w podatku VAT.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15 z zastrzeżeniami nie mającymi znaczenia w przedmiotowej sprawie. Zaś art. 86 ust. 2 ustawy VAT precyzuje, co stanowi kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego oraz z zastrzeżeniem zawartym w art. 88 ust. 3 ustawy VAT, a nie mającymi znaczenia w przedmiotowej sprawie.

W dniu 30.05.2007 r. Naczelnik tut. Urzędu wydał postanowienie w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, nr PD1/423/5/07, w którym organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika, że przedmiotowe zakupy stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Analizując powyższe na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego należy przede wszystkim stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miało zastosowania wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT ograniczenie prawa do obniżenia podatku należnego.

Następnie należy stwierdzić, ze zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT warunkiem obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym, a czynnościami opodatkowanymi, a obniżenie następuje w takim zakresie w jakim zakupy zawierające podatek naliczony związane są z tymi czynnościami. Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowe zakupy są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (i przedsiębiorstwem), a więc i transakcjami podlegającymi opodatkowaniu na gruncie ustawy VAT, to pomimo iż zakupy te zostaną w ramach przedsiębiorstwa i jako czynność nie podlegająca opodatkowaniu na gruncie ustawy VAT przekazane pracownikom, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w przedmiotowych zakupach.

Reasumując - podatnik może odliczyć podatek naliczony, który jest zawarty w zakupach dokonanych w celu ich wykorzystania do sprzedaży opodatkowanej, nawet wówczas gdy do zrealizowania sprzedaży opodatkowanej podatnik w ramach swego przedsiębiorstwa posługuje się czynnościami nie podlegającym ustawie VAT (wydanie przedmiotowych artykułów pracownikom).

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że w przypadku gdy podatnik w ramach działalności gospodarczej wykonuje czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku z którymi prawo to nie przysługuje, a podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia jaka część podatku naliczonego jest związana z czynnościami, w związku z którymi przysługuje w/w obniżenie, podatnik winien stosować regulację art. 90 ustawy podatku VAT co do proporcjonalnego odliczania podatku VAT.

Tak więc stanowisko podatnika w przedstawionej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz w związku z art. 4 w/w ustawy z dnia 16.11.2006 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj