Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR 443/44/05/PP
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR 443/44/05/PP
Data
2006.01.27



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
sprzęty gospodarstwa domowego
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowa jest stawka 7% VAT na usługę montażu sprzętu AGD?
Czy prawidłowa jest stawka 7% VAT na usługę montaży drzwi do zabudowy wnęk?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r .Ordynacja Podatkowa (t.j. DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

UZASADNIENIEStan faktyczny:
Pan prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych i instalacyjnych.
W ramach działalności wykonuje:
- usługi montażu drzwi suwanych do zabudowy wnęk budowlanych w budynkach mieszkalnych. Cena usługi obejmuje całość kwoty należnej za drzwi oraz ich montaż.
- usługi instalacji sprzętu gospodarstwa domowego w budynkach mieszkalnych. Sprzęt ten jest obudowywany (omurowany) i na stałe połączony z elementami konstrukcyjnymi budynku. Cena usługi obejmuje wartość sprzętu AGD oraz usługi montażu.

Pytanie brzmi:
czy możliwe jest zastosowanie 7% stawki podatku VAT przy sprzedaży usługi montażu sprzętu AGD (blat kuchenny, lodówka,kuchenka) w budynku mieszkalnym ?
czy możliwe jest zastosowanie 7% stawki podatku VAT przy sprzedaży usługi montażu drzwi suwanych do zabudowy wnęk budowlanych?

Stanowisko podatnik:
Podatnik uważa, że w obu przypadkach jest to usługa budowlano – montażowa w budownictwie mieszkaniowym.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej a stawka podatkowa jest uzależniona od tej klasyfikacji z uwzględnieniem art. 41 ust. 13 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej po 1 maja 2004 r. występują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa - 22% oraz stawka obniżona - 7%.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) i b) powołanej na wstępie ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawka obniżona obowiązuje w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają uregulowań dotyczących możliwości odrębnego fakturowania materiałów i wykonanych usług, toteż obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym iinfrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług PKWiU stanowiącą załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (Dz. U. nr 42 poz. 264 ze zm.) roboty budowlane mieszczą się w grupowaniu 45 sekcja F.
Wśród tych robót znajdują się między innymi:
grupowania 45.3. – roboty budowlane instalacyjne,
45.4. - roboty budowlane wykończeniowe.
Montaż stolarki budowlanej mieści się w pojęciu robót budowlanych wykończeniowych.(PKWiU 45.42).
Roboty instalacyjne gazowe, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania związane są z montażem powyższych instalacji. (PKWiU 45.31.- 45.33.)
Wśród robót związanych z montażem instalacji nie wyszczególniono montażu sprzętu podłączonego do tychże instalacji.
W oparciu o zasady metodyczne PKWiU (5.3.4) roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z następującymi zastrzeżeniami:
- roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
- gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób,
- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
- roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.
Sprzęt gospodarstwa domowego znajduje się w grupowaniu PKWiU 29.7 sekcji D – PRODUKTY PRZETWÓRSTWA PRZEMYSŁOWEGO, a w tym:
29.71 (chłodziarki domowe, płyty kuchenne, piekarniki elektryczne itp.),
29.72 (kuchnie gazowe itp.)

Podatnik wykonujący usługi ma obowiązek właściwego klasyfikowania ich zgodnie z obowiązującą klasyfikacją statystyczną a w przypadkach wątpliwych zasięgania opinii właściwego terytorialnie urzędu statystycznego.
Podsumowując powyższe rozważania, stwierdza się, że montowanie sprzętu gospodarstwa domowego nie jest montażem instalacji toteż nie zalicza się do robót budowlano-montażowych.Stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% ma zastosowanie tylko do robót budowlano – montażowych (w budynkach mieszkalnych).
Do montażu sprzętu AGD należy zastosować stawkę wynikającą z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. 22%.
Stanowisko wyrażone we wniosku uważa się za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj