Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-57/06
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-57/06
Data
2006.12.05



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy należy obliczać różnice kursowe dla całej wartości faktury sprzedaży wystawionej w walucie obcej, czy jedynie dla części faktycznie przelanej na konto bankowe?
Czy należy obliczać różnice kursowe dla faktur na zakup surowca od firmy włoskiej, jeżeli są one na podstawie cesji płacone przez kontrahenta niemieckiego oraz czy należy obliczać te różnice kursowe według kursu sprzedaży walut ustalonego przez bank, według daty wystawienia cesji czy daty przelania pozostałej należności przez kontrahenta niemieckiego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 09.10.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od dochodów osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 09.10.2006 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. W ramach prowadzonej działalności zakupuje Pan towar u kontrahenta we Włoszech i otrzymuje Pan faktury wystawione w walucie EURO. Wyprodukowane towary sprzedaje Pan między innymi firmom niemieckim i dla nich wystawia Pan faktury sprzedaży również w walucie EURO. Do faktury sprzedaży wystawia Pan cesję wierzytelności i upoważnia Pan w niej firmę niemiecką do uregulowania faktury na zakup towaru od firmy włoskiej. Resztę należności firma niemiecka przelewa na Pana konto w walucie EURO. W ten sposób firma niemiecka reguluje zarówno należności wobec Pańskiej firmy, jak również Pana zobowiązania wobec firmy włoskiej.

W związku z powyższym pytania skierowane do organu podatkowego brzmi:
Czy należy obliczać różnice kursowe dla całej wartości faktury sprzedaży wystawionej w walucie obcej, czy jedynie dla części faktycznie przelanej na konto bankowe?
Czy należy obliczać różnice kursowe dla faktur na zakup surowca od firmy włoskiej, jeżeli są one na podstawie cesji płacone przez kontrahenta niemieckiego oraz czy należy obliczać te różnice kursowe według kursu sprzedaży walut ustalonego przez bank, według daty wystawienia cesji czy daty przelania pozostałej należności przez kontrahenta niemieckiego?

Zdaniem Pana – różnice kursowe należy obliczać od całej wartości faktury sprzedaży, nie tylko od części faktycznie przelanej na konto oraz należy obliczać różnice kursowe dla faktur na zakup surowca, w obu przypadkach przyjmując kurs z dnia faktycznego otrzymania pozostałej należności na konto.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 2 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm) – dalej updof – za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...). Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Odpowiednio przepis art. 22 ust. 1 updof stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote, według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W świetle powołanych wyżej przepisów należy uznać, iż różnice kursowe mające wpływ na koszty oraz przychody podatkowe powstają w przypadku płatności dokonywanych drogą faktycznego transferu walut. Różnice kursowe mają charakter realny i powstają poprzez porównanie zmiennych kursów walut w stosunku do złotego, odpowiednio pomiędzy dniem uzyskania przychodu, a dniem jego faktycznego otrzymania, lub dniem zarachowania kosztu i dniem jego faktycznej zapłaty. Różnica kursowa powstaje:
- w odniesieniu do przychodów – dopiero wówczas, gdy nastąpi faktyczne otrzymanie należności za sprzedane towary lub usługi,
- w odniesieniu do kosztów – dopiero wówczas, gdy nastąpi faktyczna zapłata za nabyty towar lub usługę.

Tak więc w sytuacji gdy określone operacje finansowe nie wiążą się z faktycznym przepływem środków pieniężnych, nie skutkują one utratą lub wzrostem wartości waluty. W przypadku rozliczeń pomiędzy podmiotami, realizowanych bez faktycznego przepływu środków pieniężnych nie powstają różnice kursowe mające wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rozliczenia z kontrahentem włoskim i niemieckim dokonywane są w jednej walucie z zastosowaniem cesji wierzytelności. Natomiast Spółka, której jest Pan wspólnikiem otrzymuje na konto należność, stanowiącą różnicę pomiędzy fakturą zakupu surowców a fakturą sprzedaży towarów wyprodukowanych z tego surowca. W wyniku powyższych operacji nie dochodzi do faktycznej zapłaty, dokonanej w pieniądzu za fakturę zakupu surowca, przez Pana spółkę na rzecz kontrahenta włoskiego, a jedynie do przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią tj. kontrahenta niemieckiego.
W niniejszej sytuacji, nie powstają różnice kursowe mające wpływ na wysokość koszów uzyskania przychodów. Powstaną jedynie różnice kursowe po stronie przychodów, obliczone od kwoty faktycznie otrzymanej należności, według kursu walut z dnia faktycznego ich wpływu na konto bankowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 uOp.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj