Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PD/415-23/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-23/07
Data
2007.06.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nakładów na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 05.04.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nakładów na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste

uznaje za prawidłowe stanowisko Pani przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 05.04.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo Pani, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nakładów na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.

Do pisma dołączona została kserokopia aktu notarialnego Repertorium A nr 1351/2007 z dnia 30.03.2007r.

W złożonym pismie informuje Pani, iż w dniu 30.03.2007r. dokonała Pani sprzedaży pawilonu handlowo-usługowego, który nabyła w dniu 21.06.2002r. Budynek wzniesiony został na gruncie przy ul. ... w ... oddanym w użytkowanie wieczyste Spółdzielni Mieszkaniowej "..." w Toruniu.

Zdaniem Pani nakłady na gruncie nie są nieruchomością i odpłatne ich zbycie nie stanowi źródła przychodu podlegającego przepisom art.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącemu sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie bazy POLTAX tutejszego organu podatkowego ustalono,iż do dnia 30.03.2005r. prowadziła Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji ubrań wierzchnich dla kobiet i dziewcząt z siedzibą w ... przy ul. ....

Z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej opłacała Pani podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze powyższe tutejszy organ podatkowy działając na podstawie art.169 §1 i § 4 cytowanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa wezwał Panią do udzielenia wyjaśnień czy przedmiotowy pawilon handlowy wprowadzony był do ewidencji środków trwałych oraz czy z tego tytułu dokonywano i ewidencjonowano w koszty uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne .

W dniu 30.04.2007r. na podstawie wezwania tutejszego organu podatkowego z dnia 23.04.2007r. znak PD415-23/07 złożyła Pani na piśmie wyjaśnienie, iż:

  • przedmiotowy pawilon handlowy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ale jej służył,
  • nie dokonywano i nie ewidencjonowano w koszty uzyskania przychodu z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych .

W niniejszej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Oceniając pod względem prawnym stanowisko Pani, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy o z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródło przychodu stanowi odpłatne zbycie nieruchomosci, lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomosci i praw majątkowych przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości, stąd też należy odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zasadą generalną jest, iż budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności - zasada superficies solo cedit - własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości.

Od tej zasady istnieją wyjątki, w myśl których, budynek może stanowić odrębną nieruchomość, jako tzw. nieruchomość budynkowa. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy budynek zostaje wzniesiony na gruncie otrzymanym w użytkowanie wieczyste lub na gruncie Skarbu Państwa.

W przedmiotowej sprawie pawilon handlowy został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste Spółdzielni Mieszkaniowej "..." w Toruniu.

Mając na uwadze powyższe nie była Pani użytkownikiem wieczystym gruntu lecz dzierżawcą i w związku z tym nie nabyła Pani ipso iure prawa własnosci budynku wybudowanego na gruncie dzierżawionym.

W tej sytuacji zgodnie z wykładnią art. 235 KC budynki i urządzenia znajdujące się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, których użytkownik nie wzniósł ani nie nabył przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste nie stanowią jego własności i nie są objęte prawem własności związanym z użytkowaniem wieczystym.

Z powyższych ustaleń wynika, że przedmiotem zbycia nie była nieruchomość lecz zbywalne prawo majątkowe obejmujące roszczenie o zwrot nakładów poniesionych na cudzym gruncie.

Tym samym stanowisko Pani, iż dokonane zbycie nakładów na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj