Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
1428.III/415-03/MaW/07
z 4 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1428.III/415-03/MaW/07
Data
2007.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
infrastruktura techniczna
kanalizacja
koszty uzyskania przychodów
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Podatnikowi przysługuje prawo do kosztowego rozliczenia poniesionych wydatków, a w przypadku odpowiedzi pozytywnej, czy należało zwiększyć wartość początkową budynku /ulepszenie środka trwałego/ czy jednorazowo ująć poniesiony wydatek jako koszt uzyskania przychodu?.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / j. t. Dz. U. Z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku Pani X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 14.03.2007r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na budowę kanalizacji deszczowej – jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.03.2007r. Pani X zam. ...., korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów w zakresie kosztów uzyskania przychodów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie oraz według oświadczenia wnioskującego w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Pani X osiąga dochody z tytułu najmu.

Podatnik wybudował poza gruntem własnej działki nr 1134/8 na własny koszt kanalizację deszczową odprowadzającą wody opadowe z obiektów budowlanych /dachów budynków: głównego usługowo-mieszkalnego i pomocniczego budynku garażu z częścią gospodarczą oraz utwardzeń terenu/ posadowionych na działce nr 1134/8 stanowiącej jego własność. Przedmiotowa kanalizacja przebiega przez grunty dwóch właścicieli tj. w ok.10% przez sąsiednią działkę będącą własnością osoby fizycznej i w pozostałych ok.90% przez grunt działek Gminy Miasto Sochaczew. Koszt budowy omawianej kanalizacji został potraktowany przez Podatnika, jako ulepszenie istniejącego środka trwałego /budynku głównego/ i powiększył tym samym wartość początkową tego środka zwiększając jednocześnie wysokość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Obecnie Gmina żąda od Podatnika, aby nieodpłatnie przeniósł na nią prawo własności do wybudowanej kanalizacji na terenie działek Gminy.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem:

- czy w przedstawionym stanie faktycznym Podatnikowi w ogóle przysługuje prawo do kosztowego rozliczenia poniesionych wydatków, a w przypadku odpowiedzi pozytywnej, czy należało zwiększyć wartość początkową budynku /ulepszenie środka trwałego/ czy jednorazowo ująć poniesiony wydatek jako koszt uzyskania przychodu.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, uznając, że podatnik powinien dokonać skorygowania wartości początkowej środka trwałego o dokonane odpisy amortyzacyjne z jednoczesnym zaliczeniem poniesionych wydatków bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz.176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie natomiast do przepisu art.23 ust.1 pkt 1 lit.b) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki te zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z przepisami art. 22a – 22o ustawy.

Amortyzacji, zgodnie z art. 22a ust.1 pkt 1 ustawy, podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt.1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej ustalonej zgodnie z przepisami art.22g w/w ustawy. Wartością początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie - jest koszt wytworzenia. W myśl art. 22g ust.4 ustawy – za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Zgodnie z art.22g ust.17 ustawy – jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatniczka zrealizowała na własny koszt, inwestycję w postaci budowy kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe z obiektów budowlanych stanowiących własność podatniczki, poza gruntem własnej działki.

Obecnie inwestycja ma być nieodpłatnie przekazana na rzecz Gminy Miasto Sochaczew.

Poniesione przez podatniczkę wydatki na budowę kanalizacji mają niewątpliwie związek z uzyskiwanymi przychodami z najmu, są bowiem nierozerwalnie związane z budynkiem głównym będącym przedmiotem najmu. Budynek wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą tworzy całość.

Wydatki poniesione na inwestycję, zgodnie z art. 22g ust.17 ustawy, powiększają wartość początkową środka trwałego - budynku, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy właściwym jest odpisanie w koszty poniesionych wydatków poprzez odpisy amortyzacyjne.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj