Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415–179/I/06/KL
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415–179/I/06/KL
Data
2007.01.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
termin płatności
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w terminie 14 dni od monentu podpisania umowy końcowej sprzedaży nieruchomości i złożeniu oświadczenia należy od pozostałej niewydatkowanej kwoty zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian. / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 11.12.2006r. złożonego przez xxx o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu

do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji zadając pytanie, czy w terminie 14 dni od momentu podpisania umowy końcowej sprzedaży nieruchomości i złożeniu oświadczenia powinien od pozostałej niewydatkowanej kwoty zapłacić 10 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem podatnika po odliczeniu kwot wydatkowanych na: prowizję pośrednika, spłatę kredytu na sprzedane mieszkanie, wydatków związanych z remontem nowo zakupionego lokalu mieszkalnego oraz spłaty części kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości należy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży od pozostałej niewydatkowanej kwoty zapłacić 10% podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią art. 10 ust.1 pkt 8 lit. „a-c” ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym w 2006r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak wynika z treści art 21 ust. 1 pkt 32 lit. „a” wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. „ a – c ” w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa do wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lokalu mieszkalnego.

Ponadto jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. „e” ustawy przychód uzyskany z tytułu sprzedaży nieruchomości może być wydatkowany między innymi nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. „a” w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Natomiast zgodnie z treścią art. 28 podatek od dochodu, o którym mowa powyżej ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. „a” lub „e” ustawy.

Jednakże zauważyć należy, iż w przypadku spłaty kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem późniejszego zbycia za skutkujące zwolnieniem należy uznać jedynie te wydatki, które nastąpiły po momencie uzyskania przychodu zwolnionego, tj. od daty zawarcia (w formie aktu notarialnego) ostatecznej umowy sprzedaży. Natomiast w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej wiążącej się z otrzymaniem zaliczki lub zadatku (fakt ten powinien znaleźć potwierdzenie w umowie ostatecznej sprzedaży) za skutkujące zwolnieniem należy przyjąć jedynie spłaty kredytu w wysokości otrzymanej zaliczki lub zadatku.

Reasumując powyższe zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj