Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.PD-2/415/9/360/2007
z 8 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.PD-2/415/9/360/2007
Data
2007.05.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
osoby fizyczne


Pytanie podatnika

1. Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego Podatnik przedstawia pytanie:

a. czy w sytuacji podpisania umowy kredytowej z bankiem na zakup lokalu mieszkalnego w 2006 r., a następnie w roku 2007 r. podpisania umowy notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności i sprzedaży lokalu będzie mógł odliczyć odsetki zapłacone w 2006 i 2007 r. w zeznaniu podatkowym za rok 2007 ?


W dniu 19 lutego 2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego. Na wezwanie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie Podatnik 19 marca 2007 r. uzupełnił pismo.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w 2006 r. podpisał umowę kredytową z bankiem na zakup nowego mieszkania. Przeniesienie własności lokalu nastąpiło aktem notarialnym Rep. A 2007 z dnia 15.02.2007 r.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego Podatnik przedstawia pytanie:

  • Czy w sytuacji podpisania umowy kredytowej z bankiem na zakup ww. lokalu mieszkalnego w 2006 r., a następnie w roku 2007 r. podpisania umowy notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności i sprzedaży lokalu będzie mógł odliczyć odsetki zapłacone w 2006 i 2007 r. w zeznaniu podatkowym za rok 2007...

Na tle takiego stanu faktycznego Podatnik formułuje stanowisko, iż przy spełnieniu pozostałych przesłanek skorzystania z ulgi odsetkowej, zapłacone w 2006 i 2007 roku odsetki od kredytu będzie mógł odliczyć od dochodu za 2007 rok.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:


1. Jak stanowi przepis art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:


a. budową budynku mieszkalnego albo

b. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

c. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, albo

d. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z mocy art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz 1588 ) powyższa ulga została z dniem 1 stycznia 2007 r. skreślona, ustawodawca jednak (w ramach ochrony praw nabytych) pozostawił możliwość kontynuowania prawa do ulgi, która została nabyta przed dniem 1 stycznia 2007 r. Zgodnie bowiem z przepisem art. 9 ust. 1 tej ustawy podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26 b ustawy wymienionej w art. 1, (czyli ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Z treści zatem tego przepisu wynika, iż wystarczającym warunkiem skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po 1 stycznia 2007 r. będzie zawarcie do dnia 31 grudnia 2006 r. umowy z bankiem o udzielenie kredytu na jeden z celów mieszkaniowych wskazany w tej ustawie.

Mając na uwadze jednocześnie zapisy art. 26 b ust. 4 – ust. 7 ustawy, najwcześniej odliczenia odsetek od kredytu dokonuje podatnik za rok podatkowy w którym została zakończona dana inwestycja. Jednocześnie odsetki zapłacone przed rokiem w którym została zakończona dana inwestycja, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Jeżeli zatem zawarcie notarialnej umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesienie jego własności na nabywcę zostanie dokonane w 2007 r. to odsetki od udzielonego w 2006 r. kredytu na zakup lokalu mieszkalnego zapłacone w 2006 r. oraz w 2007 r. będzie miał Podatnik prawo odliczyć od dochodu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za 2007 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj