Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II/436-7/07
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/436-7/07
Data
2007.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podwyższenie kapitału
spółka jawna


Pytanie podatnika
Czy od podwyższenia wniesionego wkładu z zysku w spółce jawnej, należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając stosownie do art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2007 r. (data wpływu - 28.05.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od podwyższenia wkładu z zysku w spółce jawnej - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 23.05.2007 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od podwyższenia wniesionego wkładu z zysku po opodatkowaniu w spółce jawnej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wspólnicy spółki jawnej w kwietniu 2007 r. w formie aktu notarialnego dokonali podwyższenia swoich wkładów. Podwyższenie wkładów nastąpiło z podzielonego i opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych zysku, który sami wypracowali oraz z przeniesienia kapitału zapasowego na kapitał podstawowy. Kapitał zapasowy, jak podkreślono we wniosku, również był utworzony z wypracowanych przez wspólników, podzielonych i opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych zysków w tej spółce. Notariusz sporządzający akt notarialny od wartości podwyższenia kapitału podstawowego pobrała podatek od czynności cywilnoprawnych.

W przekonaniu Spółki, wyrażonym w piśmie z dnia 23.05.2007 r., podatek od czynności cywilnoprawnych jest nienależny, ponieważ aby wystąpił wskazany podatek musi wystąpić wniesienie do spółki wkładu lub podwyższenie wkładu, którego wartość będzie powodowała zwiększenie majątku spółki. W ocenie Spółki podjęcie uchwały o podwyższeniu kapitału podstawowego z wygospodarowanego i opodatkowanego już raz podatkiem dochodowym zysku w żaden sposób nie podniesie wartości majątkowej Spółki. W związku z tym, zdaniem Spółki, opisana zmiana umowy spółki jawnej polegająca na podwyższeniu kapitału podstawowego z podzielonego i opodatkowanego zysku z poprzednich okresów lub wcześniej utworzonego kapitału zapasowego (również utworzonego z zysku po opodatkowaniu) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stanowisko Spółki w tej sprawie uznaje za nieprawidłowe.

Wśród katalogu zdarzeń prawnych wymienionych w treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jt. Dz. U. z 2007 r., nr 68, poz. 450) ustawodawca wymienił w pkt 1 lit. "k" umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 (art. 1 ust. 1 pkt 2).

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce osobowej, jak wynika z treści art. 1 ust. 3 pkt 1 powołanej ustawy, uważa się - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Podstawę opodatkowania przy umowie spółki, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 "a" i "b" ww. ustawy, stanowi przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego, natomiast przy zmianie umowy - wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Opisany przez Spółkę stan faktyczny jednoznacznie wskazuje, że w kwietniu 2007 r. zostało dokonane podwyższenie wniesionego przez wspólników do Spółki wkładu. Wniesiony wkład, jak podkreślono w ww. wniosku, pochodził z wypracowanego zysku, który podzielono na poszczególnych wspólników. Otrzymany przez każdego ze wspólników udział w zysku (po opodatkowaniu) stanowił wyłączną własność każdego z nich. Każdy ze wspólników mógł zyskiem dysponować. Skoro jednak wspólnicy podjęli decyzję, że wniosą go do majątku spółki, oznacza to że powiększą jej majątek, czyli nastąpi zdarzenie prawne, które w świetle obowiązujących powołanych wyżej przepisów, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy czym organ podatkowy zauważa, że nieistotna jest okoliczność z jakich źródeł pochodziły środki na jego podwyższenie. O opodatkowaniu decyduje bowiem tylko i wyłącznie czynność czysto techniczna będąca konsekwencją uprzedniego zawarcia lub zmiany umowy spółki, skutkująca tym, że przedmiot wkładu wejdzie do masy majątkowej spółki.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, że w przypadku spółek osobowych, do których zalicza się spółka jawna, w świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych, nie występują takie pojęcia jak kapitał zapasowy i kapitał podstawowy. Zgodnie z art. 50 § 1 ww. kodeksu, wspólnik w tego rodzaju spółce posiada udziały w majątku spółki (udział kapitałowy), które odpowiadają wartości wkładu, jaki rzeczywiście wniósł do spółki. Udział kapitałowy oznacza określoną wartość księgową wyrażoną w pieniądzu i zapisaną na koncie wspólnika w księgach handlowych. Nie może on być utożsamiany z udziałami w spółkach kapitałowych.

Interpretacja stosownie do art. 14b" § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, nie jest wiążąca dla podatnika (...).Jest natomiast w myśl art. 14b § 2 tej ustawy wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej, właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty jej doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z zapisem zawartym w art. 222 wyżej cytowanej ustawy w związku z art. 239 - Ordynacja podatkowa, winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj