Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-20-07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-20-07
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o pracę
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy dla wynagrodzenia wypłaconego w ramach umowy o pracę można ustalać normę kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% - zgodnie z przepisami artykułu 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy w razie określenia w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia z tytułu korzystania przez Panią z praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami (procentowo lub kwotowo) można ustalić normę kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.02.2007 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Począwszy od lipca 2006 roku łączy Panią stosunek pracy ze spółką komandytową. Zgodnie z treścią umowy o pracę jest Pani zatrudniona jako prawnik, a Pani praca polega na przygotowywaniu projektów pism procesowych oraz opinii prawnych. W związku z faktem, że nie posiada Pani uprawnień zawodowych (jest Pani w trakcie odbywania aplikacji adwokackiej) wszystkie przygotowywane przez Panią projekty pism procesowych i opinii prawnych są wnoszone do sądu bądź przedstawiane klientowi po podpisaniu przez prawnika z uprawnieniami (adwokata lub radcę prawnego). W firmowym systemie ewidencjonowania dokumentów figuruje Pani jako autor każdego z tych dokumentów, niemniej w umowie o pracę brak jest odrębnego określenia wysokości wynagrodzenia z tytułu korzystania przez Panią z praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami. Podnosi Pani, że w umowie o pracę zostało zawarte zobowiązanie pracownika do rozporządzenia rzeczami przyszłymi, jakimi są utwory, natomiast każdorazowe przejście autorskich praw majątkowych wymaga przyjęcia utworu przez pracodawcę.
Skierowane przez Panią pytanie:
Czy w zaistniałym stanie faktycznym dla wynagrodzenia wypłaconego w ramach umowy o pracę można ustalać normę kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% - zgodnie z przepisami artykułu 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Alternatywnie, w razie negatywnej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie, wnosi Pani o rozstrzygnięcie czy w razie określenia w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia z tytułu korzystania przez Panią z praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami (procentowo lub kwotowo) można ustalić normę kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%?
Pani zdaniem, istnieją podstawy do przyjęcia, że do uzyskiwanych przez Panią przychodów z tytułu umowy o pracę ma zastosowanie norma kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy podatkowej, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Ponadto art. 22 ust. 1 ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Stosownie zaś do przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Z kolei art. 32 ust. 2 ustawy podatkowej stanowi, iż za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potraconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b (...)
W myśl powołanych powyżej przepisów płatnik, ustalając wysokość dochodu, stanowiącego podstawę do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc, winien odliczyć koszty uzyskania przychodu, określone w ustawie.
Z treści umowy o pracę musi zatem wynikać, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona część wynagrodzenia stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu i do której to części można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu. Dokonując wypłaty wynagrodzenia płatnik powinien w prowadzonej ewidencji wyodrębnić wynagrodzenie objęte tą stawką kosztów uzyskania przychodów od pozostałych wynagrodzeń związanych z pracami nie będącymi przedmiotem prawa autorskiego lub praw pokrewnych.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że w zawartej z Panią umowie o pracę, pracodawca nie ustalił zakresu prac w odniesieniu do których można zastosować 50% koszty uzyskania oraz nie wyodrębnił w tej umowie wynagrodzeń za pracę twórczą od pozostałych wynagrodzeń nie związanych z pracami będącymi przedmiotem praw autorskich lub praw pokrewnych, nie ma podstaw do zastosowania kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby można było ustalić normę kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% pracodawca powinien rozgraniczyć otrzymywane przez Panią wynagrodzenia w umowie o pracę, określając wysokość wynagrodzenia z tytułu korzystania przez Panią z praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami (procentowo lub kwotowo), o ile wykonywane prace mieszczą się w pojęciu utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 90 poz. 631).
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj