Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-4/PE/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-4/PE/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 21 ust.1 pkt 16a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) diety z tytułu podróży służbowych pracownika poza granicami kraju są w całości zwolnione od podatku dochodowego ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 13.03.2007r. uzupełnionym w dniu 23.03.2007r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej opodatkowania diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 13.03.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.W sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatnik został zatrudniony w firmie polskiej. Następnie przez firmę został skierowany do pracy w Austrii. Na jego konto przekazywane były pieniądze na poczet diety w Euro z tytułu podróży służbowej. Fakt, iż podatnik otrzymywał diety został potwierdzony przez Państwową Inspekcję Pracy w trakcie kontroli przeprowadzonej u pracodawcy.

Pytanie i stanowisko wnioskodawcy:
Czy na podstawie art. 21 ust.1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) diety z tytułu podróży służbowych pracownika poza granicami kraju są w całości zwolnione od podatku dochodowego ?

Zdaniem wnioskodawcy diety za czas podróży służbowej są wolne od opodatkowania do wysokości kwot urzędowych.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a/ podróży służbowej pracownika
b/ podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Odrębnym przepisem, o którym mowa wyżej jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002r., Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Podróżą służbową w rozumieniu Kodeksu pracy jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Stałe miejsce pracy winno być wskazane w umowie o pracę.

Zatem o podróży służbowej oraz przysługujących z tytułu jej odbywania należnościach (dietach, kosztach podróży) decyduje to, że określone zadania w ramach świadczonej pracy wykonywane są poza miejscem ustalonym w umowie o pracę jako miejsce jej wykonywania.Na podstawie powołanego przepisu ustawy, pracownikowi z tytułu odbywanej podróży służbowej w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę przysługują diety oraz zwrot kosztów za przejazdy, dojazdy, noclegi, a także inne wydatki określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Reasumując stwierdzić należy, iż jeżeli stałe miejsce wykonywania pracy przez Podatnika, zgodnie z treścią umowy o pracę, znajduje się w Polsce, natomiast poza granicami kraju Podatnik wykonuje jedynie zadania służbowe na polecenie swego pracodawcy – to zgodnie z cyt. ustawą wypłacone przez pracodawcę diety i inne należności za czas podróży służbowej za granicę podlegają zwolnieniu w granicach zakreślonych przez cyt. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W świetle powyższych przepisów wolna od podatku dochodowego jest dieta z tytułu podróży służbowej do Austrii w wysokości 45 Euro za dobę.

Pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż w sferze budżetowej, mogą być wypłacone z tego tytułu kwoty wyższe niż wynikające z rozporządzeń, ale nadwyżka ponad limit będzie stanowiła dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj