Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
EP/40011-1/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP/40011-1/05
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
składanie deklaracji
stypendia
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
- dotyczy wpisania numeru identyfikacji podatkowej na informacji o wysokości wypłaconego stypendium na formularzu PIT-8S wystawionego na nieletnich stypendystów


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60; ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Płatnika - Wójta Gminy R.r z dnia 14.11.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu), dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

- wpisania numeru identyfikacji podatkowej na informacji o wysokości wypłaconego stypendium na formularzu PIT-8S wystawionego na nieletnich stypendystów postanawia uznać stanowisko strony zawarte we wniosku za prawidłowe

Pismem z dnia 31.10.2005r. wystosowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu, Płatnik - Wójt Gminy R., zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Opisując stan faktyczny, Płatnik poinformował, że na mocy przepisów art. 90f i art. 90m ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004r. Nr 256, poz. 2572), Rada Gminy R. uchwałą z dnia 30 marca 2005r. Nr 11/12/20056 w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy R., uchwaliła regulamin określający wysokość oraz zasady udzielania przedmiotowych stypendiów.

Po uprawomocnieniu się ww. uchwały Płatnik przystąpił do czynności związanych z wydaniem decyzji przyznających stypendia uczniom pełnoletnim i uczniom reprezentowanym przez przedstawiciela ustawowego.

Tym samym Płatnik wyżej wymienionego stypendium powinien do końca lutego 2006r. wystawić informacje o wysokości wypłaconego stypendium na formularzu PIT-8S, odrębnie dla każdego stypendysty, nawet, gdy jesi on osobą małoletnią, gdyż z chwilą wypłaty świadczeń staje się on podatnikiem.

W związku z powyższym pytanie Płatnika brzmi: czy w sytuacji wystawiania informacji PIT-8S na nieletnich stypendystów, gdy ci nie posiadają nadanych numerów identyfikacji podatkowej, Płatnik może pominąć wpisanie tego typu danej.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku braku posiadania przez danego stypendystę numeru NIP, należy wypełnić informację PIT-8S pomijając ten rodzaj danej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy sie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W odpowiedzi na powyższe tut. organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji podatników i płatników zwanej dalej „ustawą o NIP" (Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681; ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podjegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej „NIP".

Jak wynika z treści przytoczonego przepisu obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego dotyczy podmiotów, które są podatnikami z tytułu opłacania jakiegokolwiek podatku. Należy podkreślić, że status podatnika określonego podatku dany podmiot zachowuje także wtedy, gdy jest zwolniony z tego podatku (tak podmiotowo jak i przedmiotowo). W przypadku osiągnięcia przez małoletnie dzieci dochodów nie podlegających doliczeniu do dochodów rodziców, wymienionych w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176; ze zm.), to jest dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dzieci te jako nie dokonujące łącznego rozliczenia z podatku, zachowują status odrębnych podatników. Tym samym spoczywa na nich, jako na podatnikach, obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego dokonywanego przez osobę uprawnioną do reprezentowania małoletniego.

W przypadku, gdy osoba małoletnia nie posiada numeru NIP, na informacji PIT-8S należy wpisać numer Pesel w poz. 22 oraz imiona rodziców w poz. 23 i 24.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iz rodzice małoletniego dziecka lub inny opiekun prawny powinni wystąpić do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o nadanie numeru identyfikacji podatkowej składając zgłoszenie identyfikacyjne na formularzu NIP-3.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy, zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stanowisko strony w zakresie jw. uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z § 2 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o obowiązujące w dniu wydania niniejszego postanowienia przepisy prawa podatkowego. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy, zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw temu postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5,00 zł. od wniosku oraz po 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj