Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD/423-3/2007
z 18 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-3/2007
Data
2007.09.18



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
podatek dochodowy od osób prawnych
rozliczanie straty
specjalna strefa ekonomiczna



Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 02.07.2007r. uzupełnionego 18.07.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu do tut. organu 02.07.2007 r.) uzupełnionym dnia 18.07.2007 r. Jednostka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia straty z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej od dochodu osiągniętego z działalności prowadzonej poza strefą oraz konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. na podstawie zezwolenia nr 81/2006 z dnia 14 września 2006 r. Spółka uzyskuje przychody i ponosi koszty z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (objętej zezwoleniem). Ogółem z tytułu tej działalności ponosi stratę. Jednocześnie Jednostka uzyskuje przychody i ponosi koszty z działalności poza strefą nie objęte zezwoleniem m.in. ze sprzedaży usług i z przychodów finansowych. Z tego tytułu osiąga zysk. Ogółem jednak z całej działalności Spółka ponosi straty. Zdaniem Jednostki poniesiona strata może być odliczona od dochodu osiągniętego w przyszłości lub z działalności poza strefowej i w związku z tym spółka nie płaci zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, rozliczając się na zasadach ogólnych bez względu na rodzaj prowadzonej działalności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym wyjaśnia, iż stosownie do § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. z 2004 roku Nr 222, poz. 2253 ze zm.) zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniósł wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, a zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy przysługuje począwszy od miesiąca, w którym przedsiębiorca rozpoczął ponoszenie kosztów pracy, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, przy spełnieniu określonych warunków.

Należy zauważyć, że gdy podatnik poniesie stratę z działalności gospodarczej określonej w zwoleniu, a poniósł wydatki inwestycyjne kwalifikujące się do uwzględnienia, zwolnienie w podatku dochodowym od osób prawnych może zostać wykorzystane w następnych latach podatkowych, aż do wyczerpania zwolnienia, zgodnie z ww. przepisami.

Stosownie do art. 7 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jednocześnie według art. 7 ust. 3 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Natomiast z art. 7 ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 117, poz. 1228, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 188, poz. 1840), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że strata poniesiona z działalności objętej zezwoleniem nie może zostać odliczona od dochodu zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż jest to strata ze źródła przychodów wolnego od podatku (art. 7 ust. 3 w związku z ust. 4 ustawy) i nie może wpływać na dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich uznaje, że stanowisko Jednostki zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj