Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-55/07/AB
z 8 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-55/07/AB
Data
2007.11.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
spółka komandytowa
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy można dokonać wyceny aportu wnoszonego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie nieruchomości (wydzielonych lokali mieszkalnych do wykończenia), według wartości rynkowej na dzień jego wniesienia?



Wniosek ORD-IN 861 kB

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana L. przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 8 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości wyceny aportu wnoszonego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie nieruchomości (wydzielonych lokali mieszkalnych do wykończenia), według wartości rynkowej na dzień jego wniesienia, ustalonej na podstawie opinii biegłego rzeczoznawcy- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 8 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości wyceny aportu wnoszonego do spółki komandytowo-akcyjnej w formie nieruchomości (wydzielonych lokali mieszkalnych do wykończenia), według wartości rynkowej na dzień jego wniesienia, ustalonej na podstawie opinii biegłego rzeczoznawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie z zawartą w 2004 r. umową przedwstępną wnioskodawca wraz z małżonką zostaną współwłaścicielami kilku lokali mieszkalnych, które będą stanowiły ich wspólny majątek. Na zakup tych lokali w 2004 r. zawarli z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży i zapłacili wtedy 100 % ceny lokali, których budowa zostanie zakończona w 2007 r. Pod koniec 2007 r. aktem notarialnym zostanie na nich przeniesiona własność wydzielonych nieruchomości. Następnie małżonkowie zamierzają wnieść lokale mieszkalne w formie aportu do istniejącej już spółki komandytowo - akcyjnej, w zamian za akcje tej spółki. Wnioskodawcy zamierzają wnieść do spółki aport po wartości rynkowej, ustalonej przy pomocy wyceny rzeczoznawcy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokona następnie sprzedaży przynajmniej części w/w lokali wniesionych w formie aportu. Pozostałe lokale mogą być wykańczane i wynajmowane, a później również sprzedane.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnoszony do spółki komandytowo – akcyjnej aport w formie nieruchomości (wydzielonych lokali mieszkalnych do wykończenia), może być wyceniony przy pomocy opinii biegłego rzeczoznawcy, według wartości rynkowej na dzień jego wniesienia do spółki osobowej (komandytowo – akcyjnej)... /pytanie Nr 1/

Zdaniem wnioskodawcy, wartość wnoszonego do spółki osobowej aportu może być wyceniona według cen rynkowych. Uzasadniając swoje stanowisko podnosi, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały doprecyzowane zasady wyceny środków obrotowych wnoszonych w formie aportu. W przypadku środków trwałych wnoszonych aportem, ustalenie ich wartości według cen rynkowych w oparciu o wycenę biegłego dopuszcza natomiast art. 22g ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, zgodnie z którym możliwe jest przyjęcie wartości początkowej środków trwałych nie wyższej od wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Tak więc do części nieruchomości, które mogą zostać w spółce jako środki trwałe będzie można zastosować wycenę biegłego. Natomiast w zakresie aportu środków obrotowych, tj. mieszkań przeznaczonych do sprzedaży przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, brakuje odpowiednich regulacji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na konieczność prowadzenia przez spółkę dokumentacji podatkowej w formie ksiąg rachunkowych, wnioskodawca skorzystał z zasad wyceny określonych przez art. 28 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy o rachunkowości, mówiący o wycenie środków obrotowych według cen nabycia lub po kosztach wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na dzień bilansowy. W myśl art. 34 ust. 1 w/w ustawy jednostki mogą wyceniać materiały i towary w cenach zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Zatem tylko ustalenie wartości aportu na poziomie ceny rynkowej ustalonej przez biegłego odzwierciedli właściwy stan aktywów spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj