Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/fb1/423-34/07/EF
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/fb1/423-34/07/EF
Data
2007.08.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wytworzenie środka trwałego


Pytanie podatnika
czy podatnik powinien nakłady poniesione na wytworzenie programu (systemu) komputerowego zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych jako licencje na programy komputerowe lub pozostały wartości niematerialne w wartości kosztu wytworzenia równego 1.378.296,75 zł?


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami, w tym między innymi świadczenie na rzecz zakładów ubezpieczeń i osób fizycznych usług dokonywania rozliczeń z tytułu umów ubezpieczeniowych osób ubezpieczonych.W celu świadczenia wyżej wymienionych usług Spółka wytworzyła we własnym zakresie dający się zidentyfikować unikatowy program komputerowy. W celu wytworzenia powyższego programu komputerowego nabyła licencje programów komputerowych Widows Server 2003 x 64 Standard Edition, SQL Server 2005 x 64 Standard Editon, MSDN firmy Microsoft, GSFTP Server firmy GlobalScape oraz narzędzia developerskie Visual Studio Team System, a następnie poniosła koszty ich instalacji i uruchomienia, m.in. koszty wynagrodzeń i narzutów pracowników oddelegowanych do prac nad stworzeniem systemu oraz koszty usług zewnętrznych, tj. konsulting i prace programistyczne.W związku z planowanym użytkowaniem wytworzonej wartości niematerialnej i prawnej przez okres 10 lat w marcu 2007r. Spółka przyjęła powyższy system komputerowy do używania w cenie nabycia powiększonej o koszty pracownicze, koszty usług zewnętrznych oraz koszty zainstalowanego osprzętu sieciowego i w kwietniu 2007r. rozpoczęła jego amortyzację stosując stawkę amortyzacyjną 120 miesięcy. Ze względu na fakt, iż spółka w dalszym ciągu będzie rozwijała system komputerowy o kolejne moduły dodając mu nowe funkcjonalności poniesie kolejne koszty. Spółka zamierza po zakończeniu tych prac zwiększyć wartość początkową przyjętego w marcu 2007r. systemu komputerowego o kwotę poniesionych nakładów na rozwój przedmiotowego systemu komputerowego. Natomiast bieżące koszty utrzymania systemu komputerowego nie zwiększające jego wartości Spółka odnosić będzie bezpośrednio w koszty działalności. W związku z powyższym Spółka prosi o ustosunkowanie się do kwestii czy nakłady poniesione na wytworzenie systemu komputerowego winna zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych jako licencje na programy komputerowe lub pozostałe wartości niematerialne i prawne w kwocie równej sumie: opłat licencyjnych, kosztów instalacji i uruchomienia, na które składają się koszty wynagrodzeń pracowników, koszty usług zewnętrznych, tj. konsulting i prace programistyczne oraz koszty osprzętu komputerowego.

W opinii Spółki w myśl postanowień art. 16e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, jeżeli podatnicy nabędą lub wytworzą we własnym zakresie składniki majątku wymienione w art. 16 b ust. 1, w tym wymienione w pkt 5 licencje o wartości nie przekraczającej 3 500 zł winni nakłady poniesione na wytworzenie systemu komputerowego zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych jako licencje na programy komputerowe lub pozostałe wartości niematerialne i prawne w wartości równej sumie nakładów poniesionych w związku z opłatami licencyjnymi, kosztami pracowniczymi, kosztami usług zewnętrznych i kosztami osprzętu sieciowego.Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych w razie odpłatnego ich nabycia stanowi cena ich nabycia tj.kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem naliczona do dnia przekazania wartości niematerialnej do używania, a w szczególności koszty instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych. Strona powołuje się także na art. 16m ust. 1 pkt 1, w myśl którego okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy w przypadku licencji na programy komputerowe niż 24 miesiące zatem może być zastosowany przez podatnika przez okres dłuższy tj. 120 miesięcy ustalony zgodnie z ust. 3 tego artykułu na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych.W związku z powyższym Spółka uważa, że powinna nakłady poniesione na implementację, instalację i uruchomienie systemu komputerowego zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych jako licencje w wartości kosztu wytworzenia.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),art. 16g ust. 1, ust. 3 i ust. 4, ust. 6, ust. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części – wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Natomiast art. 16b ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 zwanej wartościami niematerialnymi i prawnymi.Stosownie do uregulowań art. 16g ust. 1 pkt 1 za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, zaś zgodnie z pkt 2 tego artykułu wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Za cenę nabycia, w myśl art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie zaś z ust. 14 art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Reasumując, powyższe uregulowania wskazują, że Spółka nie może od wytworzonej wartości niematerialnej i prawnej dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Natomiast winna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytych licencji służących wytworzeniu programu komputerowego. Do obliczenia wartości początkowej wartości niematerialnych, którymi są nabyte licencje winna uwzględnić kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty instalacji i uruchomienia, w tym koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, koszty usług konsultingowych i prac programistycznych. Z powołanych wyżej przepisów wynika, że przyjęte do używania poszczególne wartości niematerialne i prawne winny być amortyzowane od wartości początkowej ustalonej według zasady określonej w art. 16g ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16h ust. 1 ustawy). Ponadto należy zauważyć, że pojęcie kosztu wytworzenia jest uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16g ust. 4) tylko w odniesieniu do środków trwałych. W związku z powyższym Spółka nie może wartości kosztu wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej zaliczyć do wartości początkowej systemu komputerowego.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj