Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-415/43/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/43/07
Data
2007.08.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga podatkowa
współwłasność
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy zniesienie współwłasności lokali mieszkalnych położonych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym będzie skutkowało obowiązkiem doliczenia do dochodu kwot odliczonych w związku z budową tego budynku na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku, złożonego dnia 14 maja 2007 r., uzupełnionego 31 maja 2007 r. i 11 czerwca 2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące obowiązku doliczenia do dochodu kwot odliczonych w ramach ulgi podatkowej na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r., w wypadku zniesienia współwłasności i ustanowienia odrębnej własności lokali jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik w roku 1995 nabył udział we współwłasności nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem na budowę budynków z lokalami mieszkalnymi na wynajem. Działając na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik dokonał odliczenia od dochodu wydatków na zakup nieruchomości. Na części działki powstał budynek, na budowę którego podatnik nie ponosił wydatków. Obecnie jest planowane zniesienie współwłasności nieruchomości polegające na podziale działki na część zabudowaną i na część niezabudowaną, przy czym podatnik stałby się współwłaścicielem tylko niezabudowanej części działki, która jest przeznaczona na budowę drugiego budynku mieszkalnego. Nie jest wykluczone, że współwłaściciele działki zabudowanej dojdą do porozumienia, w wyniku którego dojdzie do ustanowienia odrębnej własności lokali, z własnością których będzie związany udział w zabudowanej działce.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, iż zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i zniesienia współwłasności nie spowoduje obowiązku doliczenia do dochodu uprzednio odliczonych kwot. Ustanowienie odrębnej własności lokalu i zniesienie współwłasności (czy to w drodze umowy czy postanowienia sądu) nie jest czynnością, w wyniku której dojdzie do zbycia budynku, lokalu lub udziału we współwłasności. W wyniku opisanej wyżej czynności udział podatnika nie ulegnie zmniejszeniu, nie otrzyma on też żadnych spłat czy dopłat. Ponadto przypadki obowiązku doliczenia wydatków do dochodu, wyliczone w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy należy interpretować ściśle i nie ma podstaw do rozciągania czynności na czynność cywilnoprawną, która nie jest zbyciem.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104 poz. 1104 ze zm.) podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub
4) zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku
- są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty. W myśl przepisów art. 7 ust. 14a cyt. ustawy dziesięcioletni okres, o którym mowa w ust. 14 w pkt 1-3 - liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń, w pkt 4 - liczy się od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik w 1996 nabył współwłasność działki pod budowę budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem położonych tam lokali mieszkalnych na wynajem, korzystając z ulgi podatkowej na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2000 roku. Podatnik zamierza znieść współwłasność tej działki bez zmiany jej przeznaczenia. Zniesienie współwłasności jest swoistą kategorią prawną i nie jest tożsame ze zbyciem udziałów. Oznacza to, że zniesienie współwłasności nieruchomości nie jest wymienione w art. 7 ust. 14 cyt. ustawy z 9 listopada 2000 r. i nie rodzi skutków w postaci obowiązku doliczenia do dochodu kwot uprzednio odliczonych, związanych z nabyciem udziału we współwłasności. Ustanowienie odrębnej własności lokali przez współwłaścicieli budynku również nie jest wymienione jako okoliczność skutkująca obowiązkiem doliczenia do dochodu uprzednio odliczonych kwot. Stanowisko podatnika w tej sprawie jest więc prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5,
- organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj