Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-78/07/AW
z 7 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-78/07/AW
Data
2007.11.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działki
grunt niezabudowany
grunty rolne
sprzedaż


Istota interpretacji
Dostawa nieruchomości rolnych przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, aczkolwiek zwolnioną od podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 583 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Sławomira T. przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2007r. (data wpływu 8 sierpnia 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jako osoba prywatna Wnioskodawca w 2005 roku zakupił działki o powierzchni 20 i 56 arów w celach prywatnych. Nie zamierzał ich ani sprzedawać ani zamieniać. W chwili obecnej ma powyżej 1 hektara, które pozwoliły mu uzyskać status rolnika. Prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie jest powiązana z zakupiony-mi działkami. Jedną z tych działek, o powierzchni 20 arów, zamienił w 2007 roku w celu powiększenia swojej innej działki, zakupionej w 2006 roku o powierzchni 53 arów.To powiększenie (zamiana) spowodowało, iż uzyskał działkę o powierzchni 69 arów, którą nie wyklucza wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy, po czym chciałby ją sprzedać lub zamienić na inną działkę. W 2007 roku sprzedał działkę 56 arów oraz ewentualnie chciałby sprzedać działkę 48 arów, którą zakupił w 2006r.Zakupione w 2005r. działki (20 i 56 ar), zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, są działkami rolnymi i łąkami. W poprzednim planie zagospodarowania terenu były ujęte w pasie ochronnym rzeki Drwiny, a w studium nowego planu figurują jako zieleń otwarta bez możliwości zabudowy. Mimo iż Wnioskodawca wystąpił o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, do chwili sprzedaży bądź zamiany tych działek takich warunków nie otrzymał.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż lub zamiana działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6). Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, ustalający zakres podmiotowy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei w ust. 2 określono, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższej definicji utworzonej, dla celów wykazania kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług, najistotniejszy będzie zamiar wykonywania w sposób częstotliwy tych czynności. Przez zamiar częstotliwości należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności. Okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania usług w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili ich wykonywania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym. Zatem aby działalność nie nosiła znamion wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie może być realizowana w warunkach wskazujących na zamiar powtarzania czynności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasokres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani też ilość dokonywanych transakcji – sprzedanych działek. Decydującym kryterium jest fakt powtarzalności czynności. Powtarzalność ta może odbywać się w sposób nieregularny, czyli niekoniecznie w tych samych odstępach czasowych, zaś za każdym razem można dokonać dostawy zarówno jednej lub większej ilości działek.Oznacza to, że zarówno wykonywanie zarejestrowanej działalności gospodarczej, jak i wykonywanie innych czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy, przesądzają o opodatkowaniu tych czynności podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, posiada on status rolnika, a ponadto jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem skoro Wnioskodawca prowadzi już działalność gospodarczą, to wykonywane przez niego czynności mieszczą się w przedmiotowym zakresie wynikającym z definicji prowadzenia działalności gospodarczej. Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż prowadzenie tej działalności następuje w sposób wybiórczy.Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, iż transakcje dostawy gruntów dokonywane przez rolnika prowadzącego jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, mają związek z działalnością gospodarczą. Rolnik, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.

Powyższe podkreśla również fakt, iż sam Wnioskodawca nie wyklucza wprowadzenia do ewidencji środków trwałych firmy działki o powierzchni 69 arów, przed jej sprzedażą lub zamianą na inną działkę.Także zakres i skala dokonywanych przez Wnioskodawcę przedsięwzięć (zakup, sprzedaż, zamiana działek) wskazują na zamiar dokonywania dostaw w sposób częstotliwy, a więc w okolicznościach przesądzających o konieczności opodatkowania tych czynności podatkiem od towarów i usług.

W myśl jednak art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem powinna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę. Podsumowując, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że czynność zbycia przez rolnika działek rolnych oraz łąk ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego jako zieleń otwarta bez możliwości zabudowy (dla których nie została uzyskana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jest bowiem działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy, ale korzystać będzie ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj